CBGA Matką Wszystkich Kannabinoidów

Rośliny, takie jak konopie, są w zasadzie bardzo złożonymi naturalnymi fabrykami związków chemicznych, które wytwarzają całą gamę substancji. Aby uzyskać wszystkie te syntezy, potrzebne są odpowiednie surowce, które są następnie w metabolizmie rośliny przetwarzane przez enzymy. Jednym z tych podstawowych składników w konopiach jest kwas kannabigerolowy, w skrócie CBGA.

Można ją również nazwać matką kannabinoidów, ponieważ do syntezy większości ważnych kannabinoidów występujących w konopiach, jako podstawowy materiał wyjściowy służy właśnie CBGA. CBGA jest, z chemicznego punktu widzenia, kwasem dihydroksybenzoesowym. Powstaje on w wyniku reakcji kwasu oliwetolowego i difosforanu geranylu. Dopiero obecność CBGA umożliwia wytwarzanie wielu innych kannabinoidów w metabolizmie poprzez dalsze reakcje. Co więcej, sam CBGA ma również pewne właściwości medyczne.

Podstawowy Składnik Większości Kannabinoidów

Enzymy z CBGA syntetyzują całą kaskadę kannabinoidów i innych prekursorów kannabinoidów w metabolizmie roślin. Enzym jest białkiem, które działa jako katalizator wewnątrzkomórkowego procesu chemicznego. Katalizator inicjuje reakcję chemiczną, ale nie pojawia się w równaniu reakcji.

W dużym uproszczeniu można sobie wyobrazić katalizator jako mieszającą łyżeczkę w filiżance kawy, która rozpuszcza cukier i miesza go z kawą, ale nie jest częścią produktu końcowego. To właśnie robią enzymy lub katalizatory w reakcjach chemicznych zachodzących w metabolizmie z CBGA. Bezpośrednimi następcami CBGA są na przykład THCA i CBDA, czyli kwaśne formy dwóch głównych kannabinoidów.

Dwa enzymy odpowiedzialne za syntezę katalityczną nazywane są syntazą THCA i syntazą CBDA. Również CBC jest następcą reakcji enzymatycznych CBGA. Poczynając od CBC, odpowiednimi procesami metabolicznymi jest syntetyzowanych wiele innych kannabinoidów.

Większość kannabinoidów jest również syntetyzowana poprzez enzymatyczną konwersję swojego poprzednika. Istnieją również wyjątki, które powstają, gdy pod wpływem światła jeden kannabinoid rozpada się na drugi. Rolę CBGA w metabolizmie roślin można najlepiej zilustrować za pomocą drzewa genealogicznego, w którym na samym szczycie znajduje się punkt wyjścia, który rozgałęzia się coraz bardziej, im dalej schodzimy w dół. CBGA znajduje się na szczycie tego drzewa genealogicznego i jest przodkiem wielu kannabinoidów.

Wiele Cech Medycznych

CBGA jest nie tylko podstawowym budulcem wielu kannabinoidów, ale ma również kilka interesujących właściwości leczniczych. W 2021 roku australijskie badanie wykazało, że CBGA może być skuteczny przeciwko zespołowi Draveta. Jest to szczególna forma dziecięcej epilepsji. Obserwacje na myszach wykazały, że działanie przeciwdrgawkowe CBGA rozwija się właśnie w tych obszarach nerwowo-mięśniowych, które w zespole Draveta są zaburzone z powodu defektu genu. Ponadto wykazano, że CBGA nasila działanie przeciwdrgawkowe klobazamu, standardowego leku przeciwdrgawkowego z grupy benzodiazepin stosowanego w tej postaci padaczki.

W ostatnich latach w badaniach zaczęto dostrzegać, że działanie kannabinoidów nie ogranicza się tylko do dobrze znanych receptorów CB1 i CB2, ale także do ich dokowania w innych punktach ciała i modulowania procesów. W ten sposób kannabinoidy działają między innymi na kanałach TRP. Można to sobie wyobrazić jako rodzaj przewodu elektrycznego w komórce, w którym za pomocą jonów, czyli cząstek naładowanych elektrycznie, przekazywane są informacje. Jednym z tych kanałów TRP jest kanał TRPM7, na którym CBGA ma silne działanie hamujące. Badanie z Hawajów opublikowane w 2023 roku wykazało, że CBGA, ze względu na hamujący wpływ na kanał TRPM7, może być interesującym nowym podejściem terapeutycznym w ludzkiej medycynie.

Takie działanie hamujące może powodować m.in. działanie ochronne na nerki. Mechanizm ten może również spowolnić, a nawet zatrzymać chorobę nerek objawiającą się zwłóknieniem. Oprócz chorób nerek, kanał TRPM7 odgrywa kluczową rolę w innych schorzeniach, takich jak zaburzenia rytmu serca, padaczka i różne rodzaje nowotworów. Również tutaj hamujące działanie CBGA w przyszłości może mieć spore znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.