Badanie przeprowadzone w USA wykazało, że młodzi ludzie, którzy często korzystają z portali społecznościowych, takich jak TikTok, Snapchat lub Instagram, częściej zażywali narkotyki.
Prawie 4 godziny. Jest to średni czas, jaki młodzi ludzie w Polsce spędzają online każdego dnia. Najpopularniejszy jest WhatsApp, a następnie Instagram, TikTok i YouTube. Media społecznościowe są wszechobecne.
Biorąc pod uwagę znaczenie mediów społecznościowych, platformy te stworzyłyby „żyzny” grunt dla kształtowania norm i zachowań społecznych związanych z zażywaniem narkotyków. Tak twierdzi zespół naukowców z USA w niedawnej publikacji. Kierowniczka badania Jessica Liu i jej zespół zajęli się kwestią, czy korzystanie z mediów społecznościowych jest powiązane z używaniem alkoholu i innych narkotyków.
Zespół badaczy przeprowadził ankietę na 586 chłopcach i dziewczętach z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Młodzież była w wieku od 12 do 14 lat i średnio korzystała z pięciu różnych platform mediów społecznościowych. Nieco ponad połowa chłopców i dziewcząt sprawdza kilka razy dziennie, co nowego.
Tylko Mniejszość Nastolatków Ma Doświadczenie z Narkotykami
Mniejszość młodych ludzi miała już pierwsze doświadczenia z alkoholem, tytoniem itp. 6 procent z nich już paliło, 16 procent piło alkohol, a 10 procent miało doświadczenie z e-papierosami. Badacze byli również w stanie wykazać związek między używaniem substancji a korzystaniem z mediów społecznościowych.
Im częściej młodzi ludzie oglądali posty pokazujące lub poruszające temat zażywania substancji w jakiejkolwiek formie, tym większe prawdopodobieństwo, że sami pili alkohol, zażywali marihuanę lub palili e-papierosy. Nie wpłynęło to jednak na palenie papierosów, co może wynikać z faktu, że 2% młodych ludzi miało kontakt z papierosami.
Im Więcej Czasu Młodzież Spędza w Mediach Społecznościowych, Tym Bardziej Prawdopodobne Jest Doświadczenie z Alkoholem, Marihuaną i E-Papierosami
Jednak posty nie musiały nawet pokazywać substancji. Im częściej młodzież korzystała z mediów społecznościowych, tym więcej mieli do czynienia z narkotykami. Badanie nie jest jednak w stanie wykazać, czy portale społecznościowe przyczyniają się do konsumpcji. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że młodzi ludzie, którzy są szczególnie aktywni w mediach społecznościowych, mają również więcej kontaktów z dziewczynami i przyjaciółmi w analogowym życiu, którzy mogą mieć kontakt z substancjami.
Alternatywnym wyjaśnieniem, według naukowców, jest to, że młodzi ludzie mają kontakt z substancjami niezależnie od siebie, zarówno w kręgu przyjaciół, jak i w mediach społecznościowych. Ale nawet gdyby tak było, takie posty mogłyby dodatkowo wpłynąć na postrzeganie przez młodzież alkoholu i innych narkotyków.
Dlatego Liu i jej zespół podkreślają, jak ważne jest, aby jak najwcześniej informować młodych ludzi nie tylko o konsekwencjach spożywania alkoholu, marihuany, e-papierosów i innych narkotyków. Już w szkole podstawowej należy również omawiać wpływ mediów społecznościowych na własne zachowanie.
Źródła:
Liu, J., Charmaraman, L. & Bickham, D. (2024). Association Between Social Media Use and Substance Use Among Middle and High School-Aged Youth. Substance Use & Misuse, https://doi.org/10.1080/10826084.2024.2320372
Feierabend, S., Rathgeb, T., Kheredmand, H. & Glöckler, S. (2023). JIM-Studie 2023. Jugend, Information, Medien. Basisuntersuchung zum Medienumgang 12- bis 19-Jähriger. Stuttgart: Medienpädagogischer Forschungsverbund Südwest.