Jak się okazuje, nawet takie stworzenia jak ośmiornice pod wpływem narkotyków robią różne, nietypowe dla nich rzeczy. Jak się okazało, ośmiornice przytulają się pod wpływem ecstasy. Przytulanie zdaje się być głęboko zakorzenioną przez ewolucję potrzebą. Ośmiornice wprawdzie z wyglądu mają mało wspólnych cech z człowiekiem, ale reagują podobnie,jeśli poda im się ecstasy. Z punktu widzenia ewolucji drogi rozwojowe ludzi oraz ośmiornic rozdzieliły się minimum 500 milionów lat temu. Mimo to znajdujemy wspólne cechy w mózgach. Naukowcy Eric Edsinger oraz Gül Dölen ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że ośmiornice posiadają te same wiązania dla neuroprzekaźnika serotoniny.
Ośmiornice są samotnikami, które w zależności od okoliczności atakują i pożerają osobniki swojego gatunku. Pojawia się tutaj pytanie, czy aktywowanie systemu serotoniny u ośmiornicy wywoła podobne zachowanie, jakie pojawia się u człowieka. Ludzie reagują wtedy ze zwiększonym zapotrzebowaniem bliskości do innych ludzi, jeśli zażyją wcześniej MDMA, czyli składnik ecstasy.
W swoim eksperymencie naukowcy najpierw wykąpali cztery egzemplarze ośmiornic gatunku Octopus Bimacoloides w słonej wodzie zawierającej MDMA. W ten sposób zwierzęta te wchłonęły tą substancję rzez swoje skrzela. Następnie badacze umieścili ośmiornice w środkowej komorze podzielonego na trzy części akwarium. Komory te oddzielone były od siebie czarnym szkłem i każda zawierała otwór, który umożliwiał tym z natury bardzo ciekawskim stworzeniom przedostanie się do sąsiedniej komory.
Ośmiornice miały do wyboru: w jednej komorze zbadanie przeróżnych obiektów, w tym też figurki z filmu Gwiezdne Wojny. W drugiej komorze naukowcy umieścili w odrębnej klatce inną ośmiornicę płci męskiej albo żeńskiej. Klatka miała zapobiec wzajemnemu okaleczeniu się. W normalnym przypadku ośmiornice najpierw zapoznają się ze swoim nowym otoczeniem, ale unikają kontaktu z innymi, szczególnie męskimi osobnikami. Pod wpływem ecstasy zwierzęta jednak zareagowały rozpoznawalnie w inny sposób.
Nie interesowały ich figurki ani Chewbacci, czyli włochatego kompana Hana Solo, ani też szturmowców. Zamiast tego szukały one bliskości innych osobników. Nie były one przy tym ostrożne jak w stanie trzeźwym, ale od razu całym ciałem przysuwały się do klatki i próbowały nawiązać kontakt z osobnikiem, który nawet był płci męskiej i zazwyczaj jest raczej omijany.
Ecstasy aktywuje tolerancję dla osobników tego samego gatunku
„Ośmiornice są nie tylko w 100 procentach asocjalne, ale posiadają one w jakimś stopniu tolerancję względem siebie.” wyjaśnia Edsinger. Przynajmniej w okresie parowania tolerują swoją obecność. Ecstasy nieco nasiliło tą tolerancję.
Wyniki badań pokazują, jakie znaczenie ma system serotoniny dla zachowania społecznego. W końcu od 500 milionów lat jest on przekazywany nam razem z genami. Podana dawka MDMA jest porównywalna z tą, która również u ludzi prowadzi do podobnych efektów. Dlatego ośmiornica może służyć jako organizm modelowy dla stworzenia nowych leków, które mają związek z systemem serotoniny.
Źródła:
Marin Biological Laboratory http://www.mbl.edu/blog/study-finds-a-conserved-role-for-serotonin-in-regulating-behavior-in-octopus-humans/
Edsinger, E. & Dölen, G. (2018). A Conserved Role for Serotonergic Neurotransmission in Mediating Social Behavior in Octopus. Current Biology, 28, 1-7.
Nature (20.8.2018). Octopuses on ecstasy just want a cuddle.