Test narkotykowy za pomocą odcisku palca

The Reader 1000 rozpoznaje za pomocą odcisków palców pozostałości po cannabisie, kokainie, opiatach oraz amfetaminie z prawdopodobieństwem nawet do 99%. Większość testów narkotykowych bada próbki śliny, moczu czy też włosów. Ponadto istnieją testy próbek potu, za pomocą których pobiera się pot z rąk oraz innych części ciała. The Reader 1000 jest poręcznym, prostokątnym urządzeniem brytyjskiej firmy Intelligent Fingerprinting, które za pomocą odcisku palca jest w stanie wykryć produkty rozkładu czterech najczęściej spożywanych, nielegalnych substancji.

Cała procedura wydaje się być bardzo prosta. Do urządzenia dołączone są specjalne kartusze, które służą jako paski testowe. Palec wskazujący należy umieścić na 5 sekund na danym obszarze kartuszy po czym zakryć całe pole testowe. Urządzenie to posiada lukę, w której umieszcza się kartusze i po upływie około 10 minut Reader 1000 za pomocą odpowiednich sensorów odczytuje odcisk. Wyniki pojawiają się na wyświetlaczu. Dokładność urządzenia zależy od danej substancji. W przypadku cannabisu dokładność leży przy 99%, w przypadku kokainy są to 95%, opiatów 96% i 93% w przypadku amfetaminy.

Badania z Journal of Analytical Toxicology mówią o tym, że jest to łatwy i wydajny test narkotykowy. David Russel jest byłym profesorem z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii i jednym z autorów tych badań. Na łamach Daily Mail podkreślił on, że Reader 1000 to bardzo łatwy i wydajny test narkotykowy. „Wyniki badań pokazały, że nasze urządzenie jest w stanie szybko wykryć spożycie narkotyków za pomocą odciska palca”, przyznaje Russel.

Co najistotniejsze, Reader osiąga dokładność, której dotychczas nie wykazywał żaden test potu. W porównaniu do testów moczu czy krwi próbki potu są raczej niedokładne i są używane przez policję przy podejrzeniu zażycia środków odurzających, aby mieć podstawę do przeprowadzenia analizy moczu i krwi.

W celu badań pobrano Readerem odciski palców 75 zwłok i okazało się, że zażycie substancji psychoaktywnych może on wykryć nawet po śmierci. Zwłoki posiadały jeszcze dostateczną ilość potu na dłoniach do przeprowadzenia analizy. Dla porównania wyników przeprowadzono drugi test laboratoryjny i wykazano wyśmienitą dokładność.

Obecnie Reader 1000 używany jest w Wielkiej Brytanii w klinikach odwykowych, jak i przez pracodawców oraz w szkołach. Trwają dyskusje nad tym, aby używać go również w więzieniach w ramach kar z zawieszeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.