Prohibicja marihuany i wojna antynarkotykowa pierwotnie pochodzą z USA. Wojna z narkotykami, która w rzeczywistości jest wojną przeciwko ludziom, trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci. Od kilku lat coraz więcej stanów USA zaczyna legalizować marihuanę i stopniowo dekryminalizować zażywanie innych narkotyków.
Prohibicja nigdy nie działała i wyrządziła więcej szkód niż pożytku. Kolejnym stanem USA, w którym marihuana mogłaby zostać w pełni zalegalizowana, są Hawaje. Obecnie marihuana na Hawajach jest częściowo zdekryminalizowana. Medyczna marihuana jest dostępna dla zarejestrowanych pacjentów, a posiadanie w celach konsumpcyjnych do 3 gramów jest po prostu wykroczeniem. Teraz mogłaby nastąpić pełna legalizacja. Odpowiedni projekt ustawy przewiduje wdrożenie pełnej legalizacji.
Pełna Legalizacja Dla Dorosłych
Dwie komisje Senatu Hawajów zatwierdziły ustawę SB 1613, która przewiduje pełną legalizację marihuany dla dorosłych powyżej 21 roku życia. Członkowie Senackiej Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej głosowali 3 do 1 za tą ustawą. Projekt został przyjęty przez Komisję Sprawiedliwości stosunkiem głosów 3 do 2.
Projekt przewiduje, że każdy obywatel powyżej 21 roku życia będzie mógł legalnie posiadać jedną uncję, czyli 28,3 grama marihuany i 5 gramów ekstraktu z konopi indyjskich. Zalegalizowana ma także zostać uprawa marihuany na własny użytek. Każdy dorosły będzie mógł wyhodować w domu do 6 roślin i przechowywać do 10 uncji marihuany. Zarejestrowani pacjenci medycznej marihuany będą mogli uprawiać w domu do 10 roślin.
Podobnie jak w wielu innych stanach USA, podatek ze sprzedaży marihuany będzie realizowany za pośrednictwem licencjonowanych państwowych sklepów. Administracyjna regulacja całej dystrybucji rekreacyjnej marihuany ma podlegać Hawaii Cannabis and Hemp Office.
Hawaje zdają sobie sprawę, że nieuregulowany czarny rynek nie zapewnia wystarczającej ochrony zdrowia i ochrony nieletnich. W ustawie SB 1613 w jednym ustępie wspomniano również o problemie syntetycznych kannabinoidów, które w następstwie legalizacji znikną z rynku. Projekt ustawy przewiduje również wykreślenie wcześniejszych drobnych przestępstw związanych z marihuaną z rejestru karnego.
Marihuana w Ruchu Drogowym
Chociaż ustawa ta została już bardzo szczegółowo opracowana, zaskakująco nie ma wzmianki o dopuszczalnym poziomie THC w ruchu drogowym. Wspomina się jedynie o konieczności włączenia do prawodawstwa nowych przestępstw drogowych związanych z konopiami indyjskimi. Obecnie na Hawajach nie ma limitu zawartości THC w transporcie drogowym. Obecny kodeks drogowy na Hawajach przewiduje, że biorąc udział w ruchu drogowym, użytkownik wyraża milczącą zgodę na jazdę na trzeźwo. Jednocześnie w sposób milczący zgadza się na przeprowadzenie standardowego testu trzeźwości na miejscu podczas kontroli.
Jeśli test wyjdzie pozytywny i we krwi zostanie wykryta dowolna ilość narkotyków, możesz zostać oskarżony o jazdę pod wpływem. Zasadniczo nie różni się to od ustawodawstwa austriackiego. Również tutaj nie ma limitu, a jazda pod wpływem musi zostać stwierdzona przez lekarza. Jest to jednak rozwiązanie całkowicie niezadowalające, ponieważ każde zachowanie można interpretować jak się chce. Co więcej, testy na obecność narkotyków mogą być znacznie oszukane przez czynniki takie jak stres i codzienna kondycja. Pozostaje mieć nadzieję, że również tutaj, podobnie jak w innych krajach, uzgodnione zostaną realistyczne limity dla THC.
Możliwość Wdrożenia Od 2026 Roku
Gdyby projekt ustawy został przyjęty, posiadanie i uprawa mogłyby być legalne już od 1 stycznia 2026 roku. Przyjmowanie ustaw w Stanach Zjednoczonych jest procesem wieloetapowym, który ostatecznie zostaje podpisany przez gubernatora. W chwili obecnej wciąż pojawiają się przeciwności ze starymi argumentami, ale obecny wynik głosowania daje nadzieję, że ustawa zostanie ostatecznie zatwierdzona.