Gdy młodzież często doprowadza się do stanu mocnej nietrzeźości, może to mieć ogromny wpływ na rozwój ich mózgu. Wyniki jednego z aktualnych badań wskazują na to, że szczególnie tzw. szara substancja może być tym dotknięta.
Nasz mózg zbudwany jest z białej i szarej substacji. Biała substancja to nic innego jak skupiska nerwowe, a biała substancja to skupisko komóreknerwowych. Razem tworzą ośrodkowy układ nerwowy. W wieku młodzieńczym to właśnie w szarej substancji dochodzi do wielu procesów przebudowań. W tej fazie młodzież często też eksperymentuje z zażywaniem alkoholu.
Badania te przeprowadzono w Finlandii i wzięło w niej udział 35 młodych ludzi, którzy od wieku nastoletniego co tydzień nadużywali alkoholu i się upijali, ale nie wykazują jeszcze żadnych symptomów problemowego nadużywania alkoholu. Dla porównania przebadano jeszcze grupę 27 ludzi w tym samym wieku, którzy zażywają alkoholu w bardzo małych dawkach.
Przy pomocy rezonansu magnetycznego prześwietlono ich mózgi. Rezonans magnetyczny pozwala na zbadanie pojemności pojedynczych areałów mózgu. Dzięki temu można było dowieść, że szara substancja u osób nadużywających alkohol miała o wiele mniejszą powierzchnię, wydawała się wręcz skurczona, niż u osób z umiarkowanym zażywaniem alkoholu.
Szczególnie płat czołowy mózgu odgrywa ważną rolę w kontroli impulsów, czyli zdolności tłumienia nadchodzących impulsów do działania. Każda niesprawność w tym obszarze może mieć związek ze zwiększonym używaniem substancji psychoaktywnych. Także wyspa, która jest również anatomiczną strukturą w ludzkim mózgu, ma związek z nadużyciem alkoholu, gdyż doprowadza to do zmian w tym obszarze, które objawiają się zmniejszoną wrażliwością na negatywne skutki konsumpcji alkoholu.
Jednak na podstawie tych wyników nie można z pewnością powiedzieć, że zmiany te spowodowane są nadużyciem alkoholu. Ale jest bardzo możliwe, że zmienione struktury w mózgu powodują nadużywanie alkoholu. Tym samym nadużywanie alkoholu stało by się raczej następstwem niż przyczyną. Dokładny mechanizm, który się kryje za tymi strukturalnymi zmianami, nie jest jeszcze znany – jak wyjaśnia Noora Heikkinen, któa jest autorką badania.
Według informacji podanych przez badaczy, nie wykluczone jest też to, że nasilone palenie tytoniu wraz z użyciem alkoholu mają wpływ na zmiany strukturalne w mózgu. Wiadomo już, że kora móżgowa u młodych ludzi jest tym cieńsza, im więcej oni palą.
Ogólnie mówiąc, nie jest możliwym podanie dokładnego limitu dla konsumpcji alkoholu u młodzieży, jak jest to w przypadku osób dorosłych. Młodym ludziom odradza się jednak całkowicie zrezygnować z alkoholu w tak młodym wieku, gdyż ich mózg rozwija się jeszcze do 21 roku życia.