Spożywanie marihuany, palenie papierosów oraz picie alkoholu nie są substancjami, które mają dobry wpływ na zdrowie młodych ludzi. Jak pokazują aktualne badania, wczesne rozpoczęcie spożywania tych używek ma związek ze spędzaniem większej ilości czasu przed komputerem, telewizorem czy na smartfonie.
Byłeś dzisiaj aktywny fizycznie? A może wolałeś wylegiwać się na sofie, oglądając filmy, grać w gry lub przeglądać media społecznościowe?
Takie zwykłe leniuchowanie może zająć dużo czasu. Osoby w wieku od 16 do 17 roku życia spędzają w Internecie średnio około czterech godzin dziennie, z czego większość na smartfonie. W tym czasie nie są one aktywne fizycznie, a to może mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój.
Wraz z rozpoczęciem spożywania substancji psychoaktywnych w okresie dojrzewania dochodzi do tego kolejny czynnik ryzyka. Ostatnie badanie, jakie przeprowadzono w Kanadzie wykazało, że rozpoczęcie konsumpcji i dzienny czas spędzony przed monitorami u nastolatków mogą być ze sobą powiązane.
Gillian Williams i jej zespół skorzystali z danych innego dużego badania na temat zachowania zdrowotnego u studentów w Kanadzie. Zespół przejrzał dane ponad 35.000 młodych ludzi, uczących się w 12 klasie. W badaniu chodziło o wiek, w którym zaczęli oni spożywać alkohol, marihuanę i papierosy, a także liczbę godzin spędzoną przed monitorem i zakres aktywności fizycznej.
Czy uprawianie sportu zachęca młodzież do spożywania alkoholu?
Co ciekawe, rozpoczęcie spożywania alkoholu we wczesnym wieku miało związek ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Te osoby, które szybko zaczną pić alkohol, uprawiają też dużo sportu. Jak to możliwe?
Zespół badaczy podejrzewa, że młodzież aktywna fizycznie zazwyczaj jest zapisana do klubu sportowego, gdzie ma większy kontakt ze swoimi rówieśnikami, co prowadzi do tego, że się spotykają i zaczynają pić alkohol już w młodym wieku. Założenie to wynika też z poprzednich badań.
W przypadku wczesnego rozpoczęcia palenia marihuany oraz papierosów nie stwierdzono wyraźnego związku z aktywnością fizyczną. Jak pokazują wyniki, osoby, które już w młodym wieku jarają lub palą papierosy, automatycznie spędzają więcej czasu przed monitorem i w związku z tym mogą być mniej aktywne fizycznie w życiu codziennym.
Badanie to nie dostarcza jednak żadnych informacji na temat dokładnego związku pomiędzy cannabisem a papierosami i czasem spędzonym z mediami. Zespół zdaje się jednak zakładać pewien związek przyczynowy.
Williams i jej zespół doszli do wniosku, że choć wczesne rozpoczęcie zażywania narkotyków ma już szereg szkodliwych skutków dla rozwoju młodzieży, to późniejsze rozpoczęcie zażywania cannabisu i papierosów skróciłoby również czas, jaki spędzają na smartfonie czy przed telewizorem, a tym samym ryzyko wystąpienia następstw nieaktywności fizycznej.
Źródła:
- Feierabend, S., Rathgeb, T. & Reutter, T. (2018). JIM 2018. Jugend, Information, Medien. Basisuntersuchung zum Medienumgang 12- bis 19-Jähriger. Stuttgart: Medienpädagogischer Forschungsverbund Südwest.
- Williams, G. C., Battista, K. & Leatherdale, S. T. (2019). An examination of how age of onset for alcohol, cannabis, and tobacco are associated with physical activity, screen time and BMI as students are preparing to graduate from high school. Preventive Medicine Reports, 15, 100956.