Jak Prawidłowo Podlewać Rośliny Konopi Indyjskich?

Wbrew pozorom, nie wystarczy tutaj tylko zwykła konewka. Przez następne miesiące Twoje rośliny będą potrzebowały regularnego podlewania. Zadaj sobie pytania, czy w tym okresie będziesz miał czas na opiekę nad swoimi roślinami, czy masz zaufaną osobę, która może za Ciebie opiekować się nimi, gdy Ty będziesz, np. na urlopie, i czy oby na pewno wystarczy Ci mała konewka, którą masz w domu czy może będzie Ci potrzebny system nawadniający? Na samym początku rośliny marihuany nie potrzebują jakoś specjalnie dużej ilości wody, ale pod sam koniec pochłaniają ogromne ilości wody.

 Przeczytaj i sam się przekonaj
Cannabis ogólnie jest bardzo krzepką rośliną i większość jej odmian toleruje błędy popełniane przez growerów jeśli chodzi o nawożenie i podlewanie, ale tylko do pewnego stopnia. W momencie, gdy woda i składniki odżywcze są jej ciągle dostarczane w nieodpowiednich ilościach, może to prowadzić do problemów w okolicach korzeni, co jest bardzo szkodliwe dla roślin i może je nawet zabić.

Mniej znaczy czasami więcej
Rośliny marihuany potrzebują zwłaszcza w czasie kwitnienia szczególnie duże ilości wody. Ogólnikowa reguła mówi, że rośliny w żadnej fazie swojego wzrostu nie mogą zbyt długo czekać na wodę, ponieważ może to znacznie spowolnić ich wzrost lub nawet całkowicie go zatrzymać. Poza tym brak wody prowadzi również do niedostatecznej ilości składników odżywczych, który nie tylko spowalnia wzrost roślin, ale może również prowadzić do różnego rodzaju niedoborów.

Nadmierne nawadnianie jest takim samym błędem, jak jego brak, a dosyć często zdarza on się wielu niedoświadczonym hodowcom. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni, wystąpienia szarej pleśni, a w skrajnych przypadkach może to również prowadzić do zatrucia rośliny składnikami odżywczymi lub beztlenowych warunków glebowych. Takie zjawiska mogą prowadzić do śmierci rośliny i często są trudne do skorygowania dla nowicjuszy.

Większość growerów jednoznacznie przyzna, że pomiędzy podlewaniem można z leksza dopuścić do minimalnego przyschnięcia ziemi, co zmniejsza ryzyko gnicia korzeni, pleśni i zatrucia substancjami odżywczymi, a także może dodatkowo zachęcić korzenie do gęstszego wzrostu. Rośliny zawsze jednak należy podlewać zanim same korzenie zdążą wysychać.

Ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę, która w zależności od odmiany, wielkości i fazy wzrostu rośliny, jest oczywiście bardzo różna. Inne czynniki, jak wybór podłoża również odgrywają przy tym ważną rolę.

Kiedy podlewać rośliny konopi indyjskich?
Istnieją pewne kontrowersje co do tego, która pora dnia jest najlepsza do podlewania roślin konopi indyjskich. Większość hodowców uważa, że jej rośliny powinny być nawadniane w nocy, inni natomiast są zdania, że najlepiej jest podlewać o wcześniejszej porze dnia.

Zwolennicy nocnego podlewania argumentują swoje zdanie tym, że nawet w naturze opady deszczu nigdy nie występują wtedy, gdy świeci słońce, bo niebo jest wtedy zachmurzone. Wiele osób sądzi też, że krople wody pozostające na liściach są niczym „szkło powiększające” i mogą doprowadzić do spalenia powierzchni liści.

Jest to jednak tylko mit, nawet jeśli rzeczywiście może dojść do spalenia liści z powodu długotrwałego kontaktu z niektórymi nawozami. Takich uszkodzeń można jednak uniknąć podlewając samą glebę, a nie całe rośliny.

Z drugiej strony nawadniane wczesną porą dnia powoduje, że rośliny o wiele lepiej wchłaniają dostępne składniki odżywcze, ponieważ wiele podstawowych procesów wzrostu roślin zależy właśnie od światła słonecznego. A jeśli podłoże jest wilgotne w chłodniejszych godzinach nocnych, może to sprzyjać rozwojowi pleśni.

Przy uprawie outdoor, podlewanie roślin z rana jest z pewnością lepsze niż w cieplejsze popołudnie, ponieważ tempo odparowywania wody jest wtedy znacznie mniejsze. Przy uprawie indoor, wskazane jest podlewanie wtedy, gdy lampy właśnie się włączyły, ponieważ nawet przy takich źródłach światła, jak lampy wysokociśnieniowe, potrzeba trochę czasu, zanim rozwiną one swoją docelową temperaturę.

Jak często należy nawadniać rośliny konopi indyjskich?
Młode rośliny początkowo potrzebują tylko niewielkich ilości wody, ale za to w częstych odstępach czasu, nawet do dwóch razy dziennie, jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, a względna wilgotność powietrza niska. W miarę, gdy rośliny stają się coraz większe, można je podlewać rzadziej i w większych ilościach. Zazwyczaj dorosłe rośliny należy podlewać co najmniej co 2-3 dni w okresie kwitnienia.

Prawidłowy czas nawadniania należy określić poprzez zbadanie wilgotności ziemi. Powinna ona być sucha na powierzchni, ale nadal lekko wilgotna pod spodem. Jeśli jednak czujesz, że ziemia do głębokości 5cm lub więcej jest sucha, to oznacza to, że mają najprawdopodobniej za sucho.

Może to jednak być bardzo zróżnicowane, w zależności od przewodności wody przez podłoże. Włókna kokosowe należy najpierw podlewać codziennie, a następnie dwa razy dziennie, w miarę wzrostu roślin. Jest to spowodowane tym, że to podłoże jest w stanie świetnie absorbować i zatrzymywać wodę, a zbyt dużo wody na raz może tak je nasycić, że będzie zatrzymywało dopływ powietrza.

Wraz z nabraniem doświadczenia wystarczy, że tylko spojrzysz na doniczki albo ją uniesiesz i będziesz wiedział, czy trzeba roślinę podlać czy też nie.

Prawidłowe podlewanie krok po kroku
W pierwszej kolejności musisz zadbać o niezbędny sprzęt. Potrzebujesz oczywiście źródła wody, miernika pH, reduktora pH (może nim być każdy silny kwas), wybranych składników odżywczych, konewkę do podlewania, węża itp.

Woda powinna mieć temperaturę pokojową, ponieważ zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może „przestraszyć” rośliny i powodować u nich stres, co nie jest dobre. Większość hodowców uważa, że przed podlewaniem wodę należy pozostawić na 24 godziny do odstania, ponieważ umożliwia to dokładniejsze określenie jej pH.

Przy uprawie marihuany poziom pH gleby powinien wynosić od 6,0 do 6,5. Przy użyciu substratów bezglebowych wartość ta może być nieco niższa (dla włókna kokosowego zaleca się wartość od 5,5 do 6,0). Jeśli musisz obniżyć pH, rozpuść w wodzie do podlewania pH-Minus i pamiętaj, że taką mieszankę musisz dobrze wymieszać. Nieprawidłowy poziom pH może prowadzić do poparzeń roślin składnikami odżywczymi i roślina będzie wykazywała objawy niedoborów, ponieważ korzenie nie będą wtedy w stanie skutecznie ich wchłonąć.

Dodawaj składniki odżywcze do wody zgodnie z instrukcjami producenta i zawsze dobrze je wymieszaj. Ilość składników odżywczych powinna być dostosowana do odmiany marihuany i fazy wzrostu roślin, na przykład jeśli rośliny są jeszcze młode lub jeśli właśnie zostały przesadzone.

Użyj konewki do podlewania lub węża i podlewaj rośliny do momentu, aż z dołu doniczki będzie ona wyciekać. Wielu growerów podlewa rośliny tak intensywnie, że około 10 do 20% całkowitej ilości wody wycieka dołem. Robią oni tak, ponieważ uważają, że może to zapobiec szkodliwym stężeniom składników odżywczych w glebie. Ten pogląd jest jednak bardzo kontrowersyjny.

Zbyt wysokie stężenie składników odżywczych występuje w przypadku dodania zbyt wielu odżywek lub gdy pobieranie składników odżywczych przez korzenie jest zmniejszone z powodu nadmiernego nawadniania lub nieprawidłowego poziomu pH. Można je cofnąć tylko poprzez wypłukiwanie ziemi czystą wodą, i niedodawanie kolejnych roztworów odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.