Podczas imprezowania ecstasy bez wątpienia może dodać nam nieco przyjemnych odczuć. Osoby zażywające ten narkotyk jednak podejmują się ryzyka uszkodzenia organów wewnętrznych. W eksperymencie przeprowadzonym na zwierzętach (Teixeira-Gomes, A., Costa. V. M., Feio-Azevedo, R., Duarte, J. A., Duarte-Araújo, M., Fernandes, E., de Lourdes Bastos, M., Carvalho, F. & Capela, J. P. (2016). „Ecstasy“ toxicity to adolescent rats following an acute low binge dose. BMC Pharmacology and Toxikcology, 17, 28. zaobserwowano zmiany komórek w sercu, wątrobie oraz nerkach.
Jakie następstwa niesie za sobą składnik ecstasy MDMA dla organów wewnętrznych u młodych ludzi? Ze zrozumiałych powodów zabrania się eksperymentalnego sprawdzenia odpowiedzi na to pytanie na ludziach. Zespół badaczy z Portugalii przeprowadził dlatego badania na młodych szczurach, których organizmy funkcjonują podobnie do organizmu ludzkiego.
Zmiany komórek już po 2-3 pigułkach
Młode szczury otrzymały po 15 miligramów MDMA na kilogram masy ciała w formie domięśniowej, rozłożone na trzy dawki. w odstępach po dwie godziny. Dawka ta jest porównywalna z 2-3 pigułkami ecstasy, które są spożywane jedna po drugiej przez człowieka. We wcześniejszych badaniach częściowo stosowano znacznie większe dawki, Zespół badaczy nie chciał jednak zasymulować typową konsumpcję ecstasy, jaka zdarza się na imprezach.
Dla porównania istniała druga grupa szczurów, której zainicjowano sól fizjologiczną. Przed całym eksperymentem każde zwierzę otrzymało pod skórę sensor temperatury, aby można było mierzyć temperaturę ciała podczas całego eksperymentu.
Przy użytej dawce MDMA nie wykryto jeszcze żadnych szkód na mózgu, jak było to w przypadku innych badań z większymi zastosowanymi dawkami. Pod mikroskopem zauważono jednak zmiany komórkowe w wątrobie, sercu oraz w nerkach. Do tego poziom tak zwanych białek chinon w wątrobie był podniesiony. Białka chinon są uważane za oznakę szkód na wątrobie.
Zwiększona temperatura ciała przez MDMA
Charakterystyczny dla działania MDMA jest ponadto wzrost temperatury ciała. Ten fenomen zaobserwowano również u ludzi, którzy konsumowali MDMA oraz inne metamfetaminy. Zespół badaczy podejrzewa, że trujące produkty degradacji MDMA w kombinacji ze zwiększoną temperaturą prowadzą do szkód na organach wewnętrznych. W przeszłości zanotowano również przypadki, w których przegrzanie z powodu spożycia ecstasy doprowadziło do ostrej niewydolności wątroby albo nerek, co w kilku przypadkach skończyło się śmiercią.
Ograniczając można dodać, że w badaniu wykorzystano 14 szczurów. Siedem z nich otrzymało MDMA, siedem tworzyło grupę kontrolną. Jednak ta liczba jest wystarczająca, aby można było zmierzyć statystyczne różnice. Dalsze badania są jednak niezbędne, aby nie tylko potwierdzić wpływ MDMA na organy, ale również zbadać jego długotrwałe następstwa.
Źródło:
Teixeira-Gomes, A., Costa. V. M., Feio-Azevedo, R., Duarte, J. A., Duarte-Araújo, M., Fernandes, E., de Lourdes Bastos, M., Carvalho, F. & Capela, J. P. (2016). „Ecstasy“ toxicity to adolescent rats following an acute low binge dose. BMC Pharmacology and Toxikcology, 17, 28.