Więcej niepożądanych efektów przez mieszanie alkoholu z cannabisem

Niektórzy ludzie przy okazji celebrowania palenia marihuany uważa tylko palenie za zbyt nudne i decyduje się dodatkowo na spożywanie alkoholu. I tu nasuwa się pytanie, jak właściwie oddziałuje taka mieszanka alkoholu oraz cannabisu na nasz organizm? Czy jest to w ogóle bezpieczne?

Najczęstszym powodem takiego zachowania jest pożądanie odczuwania mocniejszego przeżycia rauszu. Pewien 20-latek mówi, że zmieszał alkohol z trawką, bo po egzaminie końcowym chciał pójść na koncert i tam porządnie odlecieć. A jak działa taka mieszanka? Czy bardziej odczuwamy działanie alkoholu czy raczej uczucie haju?

Trzy badaczki ze Stanów Zjednoczonych w ramach swoich aktualnych badań ankietowały 315 mężczyzn oraz kobiet w wieku pomiędzy 18 a 23 rokiem życia. Ankietowani za pomocą arkuszy z pytaniami podawali informacje na temat swoich przeżyć związanych z rauszem.

Cannabis nasila działanie alkoholu, ale nie na odwrót
Wygląda na to, że uczucie haju spowodowane cannabisem nie nasila się poprzez spożycie alkoholu. Typowe działanie cannabisu jest bardziej rozwinięte jeśli tylko palimy. Inaczej wygląda to przy oddziaływaniu alkoholu. Ankietowani podali, że czuli się bardziej pijani jeśli mieszali cannabis z alkoholem. Wygląda na to, że przy mieszanym spożywaniu cannabis wzmacnia oddziaływanie alkoholu, ale nie na odwrót.

W porównaniu do samego spożycia cannabisu i alkoholu przy mieszanej konsumpcji zwiększa się liczba nieprzyjemnych oddziaływań. Ankietowani przyznali, że czuli się bardziej otumanieni, niemrawi, bardziej obłąkani i mieli więcej trudności z koncentracją. U kobiet konsumpcja mieszana ma większe oddziaływania niż u mężczyzn.

Naukowcy ostrzegają, że mieszanie cannabisu i alkoholu może być wtedy niebezpieczny, gdy takie osoby decydują się na prowadzenie pojazdów. Badania wyraźnie pokazują, że alkohol i cannabis szczególnie zwiększają ryzyko wypadku w ruchu drogowym.

Sygnały ostrzegawcze naszego organizmu są za późno odbierane
Ponadto gwałtowne ryzyka fizyczne mogą się zwiększyć. Prof. Gouzoulis-Mayfrank zwraca uwagę na to, że przez mieszaną konsumpcję ważne sygnały ostrzegawcze nasze organizmu nie są odpowiednio odbierane. Następstwem jest to, że konsumujący spożywają więcej cannabisu albo więcej alkoholu niż zwykle, a to może doprowadzić do poważnych problemów krwiobiegu wraz z mdłościami i silniejszym kacem na drugi dzień.

Źródło:
Lee, C. M., Cadigan, J. M. & Patrick, M. E. (2017). Differences in reporting of perceived acute effects of alcohol use, marijuana use, and simultaneous alcohol and marijuana use. Drug and Alcohol Dependence, 180, 391-394.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.