Nowe perspektywy dla leczenia jaskry. Dotychczas było wiadomo, że cannabis bądź samo THC może obniżyć ciśnienie wewnątrz gałkowe. W wielu tkankach oka znajdują się receptory cannabinoidowe, których aktywacja może doprowadzić do zwiększenia ciśnienia w oku u pacjentów z jaskrą. Okazało się również, że THC może poprawić ukrwienie siatkówki.
Nowe badania MIT i z Massachusetts Eye and Ear w Stanach Zjednoczonych, które 10 sierpnia zostały opublikowane w fachowym czasopiśmie Nature Communications sugerują, że jaskra może być chorobą autoimmunologiczną. Jak już wiadomo, cannabis i THC są skuteczne w leczeniu przewlekłych tanów zapalnych, czyli chorób autoimmunologicznych, dlatego ukazuje się tutaj kolejny aspekt dla leczenia jaskry.
Na całym świece na jaskrę cierpi około 70 milionów ludzi i nadal jest jedną wielką niewiadomą. Nie wiadomo jakie są powody jej powstawania. Uszkadza ona siatkówkę oraz nerw wzrokowy i może prowadzić do ślepoty.
Jednym z największych zagrożeń dla jaskry jest zawyżone ciśnienie wewnątrz gałkowe, które często występuje u starszych osób i płyny, które są wytwarzane przez oko nie mają jak spływać. Na początku jaskra często jest niezauważana i odkrywana dopiero wtedy, gdy siatkówka jest już uszkodzona.
Większość terapii skupiona jest na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wielu pacjentów z jaskrą ma jednak to ciśnienie w normie, dzieje się tak u około 30-40% wszystkich pacjentów z jaskrą. I często choroba postępuje, gdy uda się już obniżyć zawyżone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie może ono więc być jedyną przyczyną.
W latach 70 całkiem przez przypadek odkryto, że palenie cannabisu obniża ciśnienie wewnątrz gałkowe, a kolejne badania to potwierdziły i wykazały, że o jakieś 20-30%, a nawet o 50%. Niestety działanie cannabisu utrzymuje się tylko przez jakiś czas i trzeba go spożywać kilka razy dziennie, aby ciśnienie w oku było stałe.
Przyjmuje się także, że cannabinoidy poprzez aktywację bezpośrednio i miejscowo może powstrzymać produkcję cieczy wodnistej w oku i zwiększyć jej odpływ z oka.