Zmiany Mózgu Przy Częstym Spożyciu Ketaminy

Wyniki badań naukowych sugerują, że długotrwałe zażywanie ketaminy w celu odurzenie powoduje uszkodzenie mózgu.

Ketamina została pierwotnie opracowana jako środek znieczulający i jest nadal stosowana w medycynie ratunkowej jako środek przeciwbólowy. Od 2019 roku wariant ketaminy o nazwie Esketamina może być również przepisywany przez lekarza jako aerozol do nosa przeciw depresji. Ketamina jest jednak czasami wykorzystywana jako środek odurzający, ponieważ jako efekt uboczny wywołuje efekty halucynogenne, a nawet doświadczenia bliskie śmierci.

Osoby zażywające ketaminę jako narkotyk często przyjmują wielokrotnie większą dawkę niż tą, która medycznie jest uznawana za skuteczną. Wcześniejsze badania wykazały, że długotrwałe zażywanie ketaminy może prowadzić do uszkodzenia nerwów. Zespół badawczy kierowany przez Jurriaana Strousa z Uniwersytetu w Groningen w Holandii dokonał przeglądu wszystkich dostępnych badań naukowych.

Zespół zbadał łącznie 16 badań. Uwzględniono w nim dane dotyczące 440 osób przewlekle zażywających ketaminę i 259 osób dla porównania, które nie zażywają narkotyków. Pozostałe 44 osoby zażywały ketaminę razem z innymi narkotykami. Konsumenci stosowali ketaminę przez okres od 2 do 10 lat.

Zmniejszenie Substancji Szarej i Białej

Po zapoznaniu się z wynikami badań zespół badawczy odkrył, że mózgi osób zażywających przewlekle różnią się strukturalnie od mózgów abstynentów. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy zmiany te były spowodowane spożyciem ketaminy, czy też miały miejsce już wcześniej. Za przyczynowym wpływem narkotyku przemawia jednak to, że im dłużej i im więcej ludzie go zażywają, tym wyraźniejsze i większe są zmiany w mózgu.

Dotyczy to między innymi grubości kory mózgowej. Tkanka nerwowa, zwana również substancją szarą, jest w niektórych obszarach cieńsza niż w przypadku osób, które nie zażywają narkotyków. Także powiązania między obszarami mózgu a substancją białą są częściowo słabsze u osób zażywających ketaminę. Substancją białą są włókna nerwowe otoczone białawą warstwą izolacyjną.

Z badań wynika, że zmiany w mózgu mają negatywny wpływ zarówno na wyniki umysłowe, jak i na zdrowie psychiczne. Na przykład, osoby zażywające narkotyki mają gorsze zdolności zapamiętywania niż osoby porównawcze i częściej zapadają na depresję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.