Nie każda osoba, która chce rzucić zażywanie cannabisu, doznaje symptomów odwykowych. Dwie badaczki z Holandii zbadały, jakie faktory sprzyjają symptomom odwykowym.
Niektórzy mają tylko zły humor albo problemy ze snem, inni cierpią na bóle brzucha, drgawki i silnie się pocą. Zaprzestanie spożywania cannabisu może wywołać rząd różnych dolegliwości, które zwie się symptomami odwykowymi. Jednak nie wszyscy palacze na nie cierpią.
Janna Cousijn i Anna van Duijvenvoorde chciały wiedzieć, jakie faktory mają związek z powstawaniem symptomów odwykowych, aby móc je mniej więcej przewidzieć. Tym samym możnaby było już naprzód zastosować odpowiednią terapię, aby przygotować uzależnionego na odwyk. Symptomy odwykowe często sprawiają, że uzależniony znowu sięga po jointa.
Tydzień abstynencji
Badaczkom udało się przebadać 90 mężczyzn oraz kobiet w wieku pomiędzy 18 a 31 rokiem życia. Wszyscy w dużych ilościach palili marihuanę i wykazywali oznaki silnego uzależnienia od cannabisu. Połowa uczestników została przydzielona do grupy eksperymentalnej. Zalecono jej maksymalne zminimalizowanie palenia marihuany, papierosów oraz picia alkoholu przez tydzień czasu. Druga połowa uczestników mogła dalej konsumować jak dotychczas. Po tygodniu uczestnikom obydwu grup zadano przez telefon kilka pytań.
Na samym początku badań badaczki przeprowadziły na uczestnikach cały szereg testów.Zmierzono przede wszystkim, na ile są oni w stanie kierować swoim zachowaniem poprzez umysłowe strategie kontroli. Przykładowo jedną możliwością powstrzymania chęci sięgnięcia po jointa są motywujące monologi. Ponadto wykryto depresyjne symptomy i ustalono wymiar problemów związanych z cannabisem.
Decydująca jest intensywność symptomów depresji i wymiar problemów związanych z cannabisem
Rzeczywiście osoby grupy eksperymentalnej przeżywały więcej symptomów odwyku niż grupa kontrolna, która nie musiała zmieniać swoich nawyków. Najwidoczniej osoby grupy eksperymentalnej przynajmniej próbowały dostosować się do zaleceń badaczy, przez co wykazały się mniejsze bądź większe symptomy odwykowe, a wśród nich silna chęć sięgnięcia po jointa, nasilona nerwowość, dziwne sny oraz niepokój.
Siła symptomów odwykowych miała znaczny związek z wcześniejszymi symptomami depresyjnymi i problemów związanych z cannabisem. Oznacza to, że im więcej odpowiednich symptomów odczuwali konsumenci, bądź też odczuwali u siebie problemów, tym silniej wypadały symptomy odwykowe.
Zdolność samokontroli myśli wydaje się natomiast nie mieć żadnego wpływu na wymiar symptomów odwykowych. Mimo to wiadomym jest, że zdolność do samokontroli pomaga w obchodzeniu się symptomami odwykowymi.
Źródło:
Cousijn, J. & Duijvenvoorde, A. C. K. (2018). Cognitive and Mental Health Predictors of Withdrawal Severity During an Active Attempt to Cut Down Cannabis Use. Frontiers in Psychiatry, https://doi.org/10.3389/fpsyt.2018.00301