Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie zamierzasz stworzyć nadającą się do zjedzenia partię marihuany. Może wiesz, czym jest dekarboksylacja, a może o niej słyszałeś, ale masz małe pojęcie na ten temat. W tym artykule wyjaśnimy Ci, co to jest i jak się do tego zabrać!
Jeśli chcesz poczuć działanie THC, to niezbędna jest dekarboksylacja marihuany. Poniżej dowiesz się więcej.
Co To Jest Dekarboksylacja?
Mówiąc najprościej, dekarboksylacja jest procesem, w którym podgrzewasz surowe, wysuszone topy marihuany do określonej temperatury. Celem tego podgrzewania jest aktywowanie cennych kannabinoidów, w tym THC, aby osiągnąć pożądany efekt.Jeśli chcesz palić lub waporyzować swoje topy, to nie ma potrzeby ich dekarboksylacji. Te metody konsumpcji obejmują już wysokie temperatury, co oznacza, że dekarboksylacja odbywa się automatycznie. Jeśli jednak chcesz produkować olejki, oleje i masło konopne, to ten proces jest konieczny.
Dlaczego Dekarboksylacja Jest Niezbędna?
Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji, kannabinoidy zawarte w marihuanie są aktywowane przez dekarboksylację. W postaci surowej kannabinoidy występują w konopiach indyjskich w formie kwasów, w której nie mogą wchodzić w interakcje z układem endokannabinoidowym ludzkiego organizmu w takim stopniu, jak ich aktywowane formy.
Dobrym przykładem jest THCA, czyli kwas tetrahydrokanabinolowy. THCA jest zawarty w trychomach rośliny konopi i w ogóle nie działa odurzająco. Jeśli jesz topy w czystej postaci, nie poczujesz takiego odurzenia jak po paleniu lub waporyzacji surowych kwiatów.
Jest też kwas kannabidiolowy, znany również jako CBDA. Podobnie jak jego odpowiednik THC, ten kannabinoid wymaga aktywacji pod wpływem ciepła.
Gdy THCA lub CBDA stają się THC lub CBD, wchodzą w zupełnie inny sposób w interakcje z ciałem, co pozwala im osiągnąć pożądane efekty.
Kiedy Dochodzi Do Dekarboksylacji?
Istotną częścią dekarboksylacji jest ciepło. Dokładniej rzecz ujmując, musisz wystawić swoje surowe topy na temperaturę co najmniej 110°C przez 30-45 minut. Niektórzy zalecają temperaturę do 120°C, ale jest to górna granica.
Kluczem jest nie przesadzanie z procesem dekarboksylacji. Kannabinoidy i terpeny ulegają pogorszeniu lub nawet zniszczeniu, gdy temperatura wzrośnie do 150°C. Rezultatem byłaby więc mniej skuteczna marihuana.
Jak Zdekarboksylować Marihuanę w Piekarniku?
Poniżej przedstawiamy dwa sposoby dekarboksylacji konopi indyjskich. Zacznijmy od piekarnika, urządzenia, które zapewne wiele osób ma w swojej kuchni. Dekarboksylizacja za pomocą tego urządzenia jest również najbardziej praktycznym sposobem przeprowadzenia tego procesu.
Jednym ze sposobów jest użycie papieru do pieczenia:
1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 110°C. W tym czasie rozdrobnij swoje wysuszone pąki na małe kawałki. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą nożyczek. Możesz też użyć młynka do kawy lub grindera, ale uważaj, aby nie rozdrobnić pąków zbyt mocno.
2. Weź kawałek papieru do pieczenia i umieść go na blasze. Rozłóż na papierze zmielone topy, ale tak, żeby nie tworzyły grubej warstwy, tylko były równomiernie rozłożone.
3. Wsuń blachę do piekarnika i pozostaw na 45 minut. Obserwuj zmiany temperatury i upewnij się, że nie wzrośnie powyżej 150°C. Po połowie czasu obróć pąki na drugą stronę.
4. Gdy minie 45 minut wyjmij blachę i pozwól topom przez około 10 minut ostygnąć. Powinny być złociste i trochę kruche.
5. Gdy twoje pąki ostygną, możesz je teraz zmielić do uzyskania lepszej konsystencji. Teraz są dekarboksylowane i gotowe do dalszego użycia.
Inną opcją jest użycie słoika odpornego na wysokie temperatury. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po kuchni nie będzie się unosił zapach marihuany tak, jak w przypadku metody z papierem do pieczenia. Postępuj zgodnie z powyższymi krokami, ale wsyp zmieloną marihuanę do słoika.
Zachowaj szczególną ostrożność i upewnij się, że słoik którego używasz jest odporny na wysokie temperatury. Gdy pęknie wszystko będzie do wyrzucenia.
Jak Przeprowadzić Dekarboksylację Sposobem Sous Vide, Czyli Próżniowo?
Jeśli masz w domu kombiwar, to ten sposób dekarboksylacji jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie bardziej równomiernej dekarboksylacji i uniknięcie oparzeń.
1. Zmiel pąki marihuany, aby były grubej konsystencji. Następnie włóż je do żaroodpornego plastikowego worka i zamknij za pomocą próżniowego urządzenia.
2. Napełnij kombiwar wodą. Następnie włóż całość do garnka.
3. Ustaw temperaturę na 95°C. Gdy woda osiągnie tę temperaturę, zostaw, aby zapieczętowany worek z marihuaną zanurzył się pod wodę i leżał w niej przez 1 godzinę.
4. Po tym czasie wyjmij torebkę i ostrożnie wyjmij topy.
Kilka Wskazówek Dotyczących Dekarboksylacji
Dekarboksylacja marihuany nie jest zbyt skomplikowana, ale nie jest to też aż takie proste. Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać.
1. Nie miel pąków zbyt drobno: W poprzednich akapitach wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważne jest to, aby pąki były grubo posiekane. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt drobno zmielone pąki będą się szybciej przegrzewać, co może powodować problemy i obniżyć ich jakość oraz moc.
2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę: może Cię nadejść pokusa, aby zwiększyć ciepło i tym samym zaoszczędzić trochę czasu, ale ponieważ kannabinoidy mają optymalną temperaturę, w której się aktywują, stracą moc i jakość, jeśli przesadzisz. Dekarboksylacja marihuany wymaga trochę cierpliwości.
3. Koncentraty również muszą być poddane dekarboksylacji: nawet jeśli chcesz tworzyć własne koncentraty, będziesz musiał najpierw topy poddać dekarboksylacji. Pamiętaj również, że Kief (czyli pyłek z pąków, który zawiera niemalże same trychomy) łatwo się spala, więc upewnij się, że regularnie go sprawdzasz.
Dekarboksylacja Jest Prostsza Niż Myślisz
Jak już zauważyłeś w tym krótkim przewodniku, dekarboksylacja marihuany nie jest skomplikowanym procesem. Owszem, wymaga to trochę cierpliwości, ale jeśli chcesz zrobić mocne produkty do jedzenia i koncentraty, będziesz musiał to zrobić.