Szkodliwe działanie alkoholu oraz tytoniu na naczynia krwionośne zostało udowodnione w brytyjskich badaniach już u 17-latków.
Wraz z wzrastającym wiekiem nasze naczynia krwionośne sztywnieją, co prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca. Palenie papierosów oraz picie alkoholu mogą dodatkowo przyśpieszyć proces starzenia się naczynek.
Większość ludzi już w młodych latach sięga po alkohol oraz papierosy. Dotychczas nie było wiadomo czy tak wczesna konsumpcja tych substancji ma wpływ na naczynia krwionośne u młodych ludzi. Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii postanowiła to wyjaśnić.
Zespół przebadał 1.266 chłopców oraz dziewczyn w wieku 17 lat. Już w wieku 13 i 15 lat zostali oni spytani na temat spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Sztywność ich naczyń zbadano za pomocą przyrządu, który mierzy tak zwaną prędkość fali pulsu poprzez mierzenie ciśnienia krwi na szyi oraz na udzie. Im wyższa prędkość fali pulsu, tym sztywniejsze są naczynia.
Sztywniejsze naczynia już przy lekkim pleniu papierosów
Zarówno palenie tytoniu jak i spożywanie alkoholu miały w wieku 17 lat udowodniony związek ze zwiększoną sztywnością naczyń. Wprawdzie badanie nie jest w stanie wyjaśnić, czy spożywanie substancji spowodowało zwiększoną sztywność naczyń, czy też winne są temu inne przyczyny. Jednak dowodzi tego fakt, że znaleziono zależność dawka–odpowiedź: im więcej młodych paliło papierosy i im intensywniej nadużywali alkoholu, tym sztywniejsze były ich naczynia. Ponadto wzięto pod uwagę wyniki ilości lipidów we krwi oraz aktywność fizyczną.
Elastyczność naczyń u młodzieży, którzy intensywnie palą i piją alkohol zmniejszyła się o 11 procent w porównaniu z tymi, którzy są abstynentami bądź spożywają tych używek w małych dawkach.
Natomiast wyniki osób, które rzuciły nałóg były podobne do tych, którzy nigdy nie palili papierosów oraz nie pili alkoholu. Świadczy to o ty, że naczynia się regenerują.
Źródła:
https://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0818/2808180-smoking-drinking-early-life/
Charakida, M., Georgiopoulos, G., Dangardt, F., Chiesa, S. T., Hughes, A. D., Rapala, A., Smith, G. D., Lawlor, D., Finer, N. & Deanfield, J. E. (2018). Eary vascular damage from smoking and alcohol in teenage years: the ALSPAC study. European Heart Journal, https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehy524.