Kannabinoidy Przy Zespole Tourette’a

Głośne przeklinanie, nieprzyzwoite wykrzykiwanie i niekontrolowane tiki – są to typowe symptomy, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o osobach z zespołem Tourette’a. W rzeczywistości ta neuropsychiatryczna choroba objawia się w bardzo różny sposób. Charakterystyczne dla zespołu Tourette’a są tiki motoryczne i wokalne. Medyczna marihuana może być stosowana w wielu chorobach neurologicznych i psychiatrycznych. Niektóre badania i raporty sugerują, że może ona także zmniejszyć tiki występujące przy zespole Tourette’a.

Czym Jest Zespół Tourette’a?

Zespół Tourette’a jest najczęstszym zaburzeniem tikowym występującym w dorosłym wieku. Na całym świecie około 0,5-1% populacji cierpi na tą przypadłość. Tikami mogą być niekontrolowane, krótkie, szybkie ruchy lub spontaniczne wypowiedzi. Zazwyczaj są to niewielkie ruchy mimiczne, ale mogą to być również ruchy wyładowcze lub dźwięki.

Niestety, nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna zespołu Tourette’a. Obecnie naukowcy podejrzewają, że jest to zaburzenie ruchowe, w którym tłumienie nadmiernych impulsów ruchowych w mózgu nie przebiega prawidłowo. Czynniki dziedziczne oczywiście odgrywają rolę, ponieważ istnieje wiele rodzin, w których kilku członków rodziny ma Tiki.

Symptomy Zespołu Tourette’a

Do symptomów zespołu Tourette’a należą najczęściej tiki ruchowe, takie jak mruganie oczami, kręcenie oczami, marszczenie lub kręcenie nosem oraz grymasy oraz tiki samogłoskowe, takie jak szeleszczenie, huczenie, a nawet krzyki, rzadko powtarzanie słów lub przekleństwa.

Choroby Współistniejące w Zespole Tourette’a

Naukowcy udowodnili, że u około 80-90 procent wszystkich pacjentów z zespołem Tourette’a występują współistniejące choroby. Oznacza to, że osoby cierpią na inne objawy (psychiczne) oprócz występujących tików.

U dzieci i młodzieży mogą to być:

  • nadpobudliwość z deficytem uwagi (ADHD) (około 50%)
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (około 30%)
  • zaburzenia zachowania społecznego
  • trudności w uczeniu się
  • zaburzenia lękowe
  • depresja
  • zaburzenia snu
  • zachowania autoagresywne

U dorosłych:

  • objawy obsesyjno-kompulsywne
  • depresja
  • ADHD
  • zakłócenie kontroli impulsów

Leczenie Zespołu Tourette’a

Eksperci zalecają terapię behawioralną i leki, głównie z lekami przeciwpsychotycznymi, jako pierwsze leczenie tików. Pomimo tych sprawdzonych metod terapeutycznych, wielu pacjentów jest niezadowolonych, ponieważ ich tiki nie są wystarczająco zmniejszone lub mają nieznośne skutki uboczne. Badania sugerują, że leki oparte na konopiach indyjskich mogą być alternatywnym sposobem leczenia u osób cierpiących na zespół Tourette’a.

Medyczna Marihuana w Leczeniu Zespołu Tourette’a

Prof. dr Kirsten R. Müller-Vahl z Uniwersytetu Medycznego w Hanowerze od lat prowadzi badania nad zespołem Tourette’a i jego terapią medyczną marihuaną. W pracy przeglądowej Müller-Vahl przeanalizowała i oceniła kilka badań przypadku oraz dwa randomizowane i kontrolowane badania dotyczące tego zagadnienia.

Badania przypadków dostarczyły dowodów na to, że konopie indyjskie mogą być skuteczne nie tylko w tłumieniu tików, ale także w leczeniu związanych z nimi problemów behawioralnych. W dwóch kontrolowanych badaniach oceniano wpływ THC w leczeniu zespołu Tourette’a.

Oba badania wykazały znaczne zmniejszenie tików po leczeniu THC w porównaniu z placebo. Ogólnie rzecz biorąc, dane sugerują, że u dorosłych pacjentów opornych na leczenie należy rozważyć leczenie THC.

W niedawnej pracy przeglądowej naukowcy opublikowali wszystkie badania na temat leków na bazie konopi indyjskich i zespołu Tourette’a wymienione w bazie danych PubMed do 1 lipca 2021 roku. Również w tym przypadku naukowcy musieli zauważyć, że większość badań nadal ograniczała się do opisów przypadków, serii przypadków i otwartych, niekontrolowanych badań.

Do tej pory opublikowano tylko dwa małe randomizowane kontrolowane badania na tetrahydrokanabinolu (THC, dronabinol), które potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność konopi indyjskich w leczeniu tików. Z drugiej strony istnieje coraz więcej dowodów na to, że leki oparte na konopiach indyjskich są skuteczne w leczeniu tików i współistniejących chorób psychicznych u osób z zespołem Tourette’a.

Konkluzja

Według ostatniego przeglądu, THC ma pozytywny wpływ na tiki związane z zespołem Tourette’a. Dlatego u dorosłych pacjentów opornych na leczenie należy rozważyć terapię THC. Potrzeba jednak więcej dużych, randomizowanych, kontrolowanych badań, aby lepiej zbadać powiązania i skuteczną metodę leczenia.

Wyniki trwających dużych badań, takich jak CANNA-TICS, duże, wieloośrodkowe badanie mające na celu zbadanie skuteczności leku opartego na konopiach indyjskich o nazwie Sativex® (Nabiximol) w leczeniu osób z zaburzeniami tikowymi lub zespołem Tourette’a, wyjaśnią rolę konopi indyjskich w leczeniu pacjentów z tą chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.