Młodzież Szybciej Uzależnia Się Od Marihuany

Palenie marihuany może uzależniać, tak samo jak spożywanie każdej innej używki. Jak sugerują ostatnie badania, w porównaniu z dorosłymi, młodzi ludzie szybciej uzależniają się od marihuany.

Spożywana marihuana nie zawsze ma takie samo działanie. W zależności od sytuacji i nastroju oraz od osoby odurzenie może być inne. Ryzyko związane z używaniem konopi indyjskich również nie jest takie samo dla wszystkich. Według ostatnich badań młodzież jest bardziej narażona na uzależnienie od konopi indyjskich niż dorośli.

W badaniu CannTeen przeprowadzonym przez King’s College London porównano nastolatków w wieku 16-17 lat z młodymi dorosłymi w wieku od 26 do 29 lat. W obu grupach wiekowych uczestniczyły osoby, które spożywały konopie indyjskie co najmniej raz w tygodniu, a także ci, którzy palili tylko 10 razy w życiu.

W badaniu CannTeen badano również zdolności pamięciowe uczestników. Wyniki zostały opublikowane we wcześniejszej publikacji.

Kierownik badania Will Lawn i jego zespół przeprowadzili wywiady, aby ustalić, czy u probantów występuje uzależnienie od konopi indyjskich i jak poważne jest to uzależnienie. Kwestionariusze obejmowały problemy psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe i psychozy.

Naukowcy sugerują, że zażywanie konopi indyjskich ma większy wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków niż dorosłych. Przypuszczenie to potwierdziło się jednak tylko częściowo.

Brak Ogólnego Zwiększonego Ryzyka Dla Problemów Mentalnych

Wiek uczestników nie odegrał więc istotnej roli jeśli chodzi o badane problemy psychiczne. Młodzież i dorośli byli w ten sam sposób narażeni na depresję, zaburzenia lękowe lub psychozę jeśli spożywali marihuanę. Jednak nastolatkowie byli bardziej narażeni na uzależnienie od konopi indyjskich.

Chociaż młodzi ludzie nie używali konopi indyjskich tak długo, większa ich część została sklasyfikowana jako silnie uzależniona. Uzależnienie od konopi indyjskich określa się na podstawie 11 różnych kryteriów, które obejmują na przykład ciągłą konsumpcję pomimo negatywnych skutków, rozwój tolerancji lub utratę kontroli. Jeśli spełnione są 2-3 kryteria, mówi się o niewielkiej zależności. W przypadku 4-5 kryteriów zależność jest umiarkowana. Jeśli spełnionych jest 6 lub więcej kryteriów, mamy do czynienia z poważnym uzależnieniem.

3,5 Raza Większe Ryzyko Uzależnienia Od Marihuany u Młodzieży

Połowa osób w wieku 16-17 lat była poważnie uzależniona. Prawdopodobieństwo poważnego uzależnienia było 3,5-krotnie większe u nastolatków niż u osób dorosłych zażywających marihuanę. Młodzież i dorośli z ciężkim uzależnieniem od konopi indyjskich również częściej doświadczali problemów psychicznych, takich jak objawy psychotyczne bądź depresje.

Jednym z możliwych powodów przyspieszenia rozwoju uzależnienia jest przebudowa mózgu w okresie dojrzewania. Dopiero w wieku około 25 lat rozwój mózgu jest w znacznym stopniu zakończony. Ważną rolę odgrywa tu układ endokannabinoidowy. Palenie może mieć niekorzystny wpływ na proces przebudowy mózgu i sprzyjać rozwojowi uzależnienia.

Należy również wspomnieć o wpływie rówieśników. Młodzi ludzie ulegliby wpływowi przyjaciół w większym stopniu niż dorośli. Dotyczy to również palenia tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.