Specjalna sesja ONZ mająca odbyć się w kwietniu 2016 roku może zmienić stosunek jeśli chodzi o globalną politykę narkotykową. Mają wziąć w niej udział ministrowie i inni wysoko ustawieni urzędnicy krajów całego świata.
Ostatnia sesja miała miejsce w 1998 roku i odbyła się pod hasłem “świat wolny od narkotyków”. Teraz jednak sytuacja jest inna, ponieważ coraz większa liczba stanów w USA i innych krajów legalizuje marihuanę, bądź zmienia prawo dotyczące narkotyków.
“Wcześniejsze postanowienia dotyczące wojny z narkotykami nie osiągnęły swoich celów“, powiedział Jamajski minister sprawiedliwości Mark Golding zgromadzonym dygnitarzom w ONZ.
“Istniejąca globalna polityka narkotykowa, która mocno podkreśla kryminalizację narkotyków, posiadania, produkcji i dystrybucji jest niezgodna z międzynarodowymi standardami praw człowieka, i przyczyniła się do poważnych naruszeń praw człowieka”
Nie tylko Jamajka żąda reformy prawa międzynarodowego, ale również Argentyna, Kolumbia, Ekwador, Gwatemala, Meksyk i Urugwaj.
“Wezwanie ministra Godling’a w sprawie reformy jest śmiałym i historycznym krokiem, aby globalna polityka narkotykowa poszła do przodu”, powiedział David Borden z StopTheDrugWar.org
Nadszedł czas, aby w wielu krajach zmieniono politykę narkotykową na bardziej ludzką i szanującą prawa człowieka. Wystarczy wziąć za przykład Portugalię, która w 2001 roku zdekryminalizowała wszystkie narkotyki i wcale nie stała się mekką dla narkoturystów.