Młodzież paląca marihuaną porównywalnie często cierpi na zaburzenia lękowe. Jednak dotychczas nie było jasnym, co jest przyczyną czego a co skutkiem. Aktualne ponownie przeprowadzone badanie dostarcza teraz nowych odkryć.
Każdy człowiek już kiedyś w swoim życiu odczuwał strach. Przede wszystkim dla dzieci oraz młodzieży stany lękowe są czymś nadzwyczajnym i niecodziennym. Jeśli jednak reagują oni nadmiernie albo ciągle bojaźliwie na pewne rzeczy albo sytuacje, mówi się wtedy o stanach lękowych.
W naszym kraju liczbę młodzieży z zaburzeniami lękowymi szacuje się na około 10 procent. Z reguły lęki maleją wraz z dorastaniem. Wcześniejsze badania pokazują, że jednak istnieje związek pomiędzy spożywaniem cannabisu przez młodzież a pojawieniem się stanów lękowych. Dotychczas nie było jasne, czy spożywanie cannabisu powoduje stany lękowe czy raczej bojaźliwi nastolatkowie mają większą tendencję do palenia marihuany.
Aktualne badanie ze Stanów Zjednoczonych dostarczyło teraz wskazówek, że to właśnie spożywanie cannabisu niesie za sobą występowanie stanów lękowych a nie, jak również przypuszczano na odwrót. W badaniu brało udział 250 młodzieży w wieku pomiędzy 14 a 17 rokiem życia. Przepytywano ich trzy razy w przeciągu roku.
Mniejszy spadek symptomów stanów lękowych przy spożywaniu cannabisu
Kierująca badaniami Jacqueline Duperrouzel oraz jej zespół najpierw stwierdzili, że stany lękowe u wszystkich nastolatków z biegiem czasu zmniejszają się. U nastolatków, którzy spożywali cannabis spadek symptomów stanów lękowych był jednak znacznie mniej wyraźny niż u osób w tym samym wieku niepalących marihuany. Natomiast jeśli chodzi o młodzież, u której już na początku badań stwierdzono nasilone stany lękowe, to nie zauważono u niej wzrostu spożywania cannabisu.
Tym samym wyniki wskazują na to, że cannabis ma wpływ przynajmniej na zachowanie symptomów stanów lękowych. Badanie jednak nie wykazało żadnego dowodu na potwierdzenie tak zwanej hipotezy samoleczenia. Hipoteza ta wychodzi z założenia, że dane osoby sięgają po cannabis, aby leczyć swoje stany lękowe.
Źródła:
Duperrouzel, J., Hawes, S. W., Lopez-Quintero, C., Pacheco-Colón, I., Comer, J. & Gonzalez, R. (2018). Thea association between adolescent cannabis use and anxiety: A parallel process analysis. Addictive Behaviors, 78, 107-113.
Essau, C., Conradt, J. & Reiss, B. (2004). Klassifikation, Epidemiologie und diagnostisches Vorgehen. In Schneider (Hrsg.), Angststörungen bei Kindern und Jugendlichen (S. 79-102). Berlin: Springer.