Problemy związane z alkoholem i narkotykami często rozwiązywane są bez żadnej pomocy

Niektórzy ludzie przeżywają problemy związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz narkotyków i mimo to po jakimś czasie udaje im się ten problem samemu rozwiązać. Jaką część społeczeństwa stanowi właśnie ta grupa ludzi zbadała analiza ze Stanów Zjednoczonych.

„Czy miałeś/miałaś już problem z alkoholem albo narkotykami, a teraz już go nie masz?“ Około 25.000 dorosłych w ramach reprezentatywnych badań w Stanach Zjednoczonych odpowiedziało na to pytanie. Przewodniczący nad badaniem John Kelly oraz jego zespół chcieli dowiedzieć się, ilu ludzi zauważyło u siebie problemy ze spożywaniem i z jakich form pomocy korzystali.

Naukowcy zadaniem tego niezbyt konkretnie sformułowanego pytania specjalnie zrezygnowali z podania uzależnienia jako wymogu. Wielu ludzi zażywa alkoholu czy narkotyków w sposób szkodliwy dla zdrowia i życia bez spełniania kryteriów dla nałogu.

Prawie co dziesiąta osoba miała już kiedyś problemy z alkoholem bądź z narkotykami
Jak się okazało, 9 procent biorących udział w badaniu odpowiedziało na zadane pytanie „tak”. Tym samym prawie co dziesiąty dorosły już raz w życiu miał problemy ze spożywaniem alkoholu albo narkotyków, jednak był w stanie sam sobie z tym poradzić.

54 procent tych osób podało, że sięgnęło po specjalistyczną pomoc. W większości przypadków nie zasięgnęli oni jednak po profesjonalną pomoc, jak poradnie czy odtrucia a jedynie z pomocy grup wsparcia. 46 procent osób, które sięgnęły po pomoc podały takie nazwy grup wsparcia jak anonimowi alkoholicy (ang. Alcoholics Anonymous) albo anonimowi narkomani (narcotics anonymous). Tylko 28 procent skorzystało z profesjonalnych ofert pomocy.

Około połowy osób z problemami alkoholowymi albo narkotykowymi rozwiązuje je samodzielnie
Odwrotnie oznacza to też, że prawie połowa ankietowanych miała wcześniej problem z alkoholem albo narkotykami, ale dała sobie z nim radę bez żadnej pomocy, a rozwiązała go samodzielnie. Jednak dogłębne analizy pokazały, że były to raczej mniej poważne problemy, z którymi łatwiej też jest sobie samemu poradzić. Na przykład osobom z problematycznym zażywaniem cannabisu łatwiej jest wyjść z nałogu niż osobom, które nadużywały opioidów.

„Wielu naukowców działających klinicznie wierzą tak jak opinia publiczna, że niezbędnym jest, aby poddać się odwykowi albo sięgnąć innej pomocy jak grupy wsparcia“, wyjaśnia Kelly. Wyniki pokazują jednak, że istnieje wiele dróg i możliwości prowadzących do poprawy. Jednak w badaniach nie zostało wyjaśnione w jaki sposób ci udzie sobie sami pomogli.

Źródła:
– Massachusetts General Hospital (1.11.2017)
– Kelly, J. F., Bergman, B., Hoeppner, B. B., Vilsaint, C. & White, W L. (2017). Prevalence and pathways of recovery from drug and alcohol problems in the United States population: Implications for practice, research, and policy. Drug and Alcohol Dependence, 181, 162-169.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.