Badania: E-Papieros Pomaga w Rzuceniu Palenia

Osoby, które mają zamiar rzucić palenie, znajdą wiele pomocnych narzędzi, takich jak plastry nikotynowe, gumy do żucia i e-papierosy, które wspomagają i ułatwiają walkę z nałogiem. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii e-papierosy są sprawdzonym lekarstwem na rzucenie palenia.

Metabadania Uniwersytetu Queen Mary w Londynie

Kwestię przydatności i skuteczności e-papierosów w rzuceniu palenia zbadano w badaniu przeprowadzonym przez Queen Mary University w Londynie. Naukowcy towarzyszyli palaczom przez pół roku. Ostrożny wniosek z badania jest taki, że palacze lepiej radzili sobie z rzuceniem palenia za pomocą e-papierosa niż środka placebo. Naukowcy twierdzą, że jak dotąd nie są znane żadne dodatkowe zagrożenia dla zdrowia związane z krótkotrwałym stosowaniem e-papierosów.

Jak Rzucić Palenie Za Pomocą E-Papierosów?

Papierosy elektryczne przeżywają w ostatnich latach prawdziwy boom. W przeciwieństwie do papierosa z tytoniem, te urządzenia odparowują specjalny płyn zwany liquidem. Liquidy są wzbogacone o różne smaki dla lepszego wrażenia podczas palenia. Są one dostępne z nikotyną o różnym natężeniu mocy, a także bez.

Aby rzucić palenie, papieros tytoniowy jest całkowicie zastępowany przez e-papieros. Pozostaje to zwyczajowym rytuałem, dlatego wielu palaczom łatwiej jest zastąpić nim papierosa. Zaletą jest to, że zawartość nikotyny w płynie może być stopniowo zmniejszana, aż palacz osiągnie zero. Nie występują więc objawy abstynencyjne. Ale porzucenie samego nałogu to już inna sprawa. Palacze oczywiście mogą parować e-papierosy po odstawieniu nikotyny nawet bez nikotyny.

Badania Kliniczne Na Temat E-Papierosów

Najważniejsze badania na ten temat zostały przeprowadzone na Queen Mary University w Londynie przez Petera Hajka i zespół naukowy w latach 2004-2014. W dwóch kontrolowanych badaniach oceniano wpływ e-papierosów z nikotyną i placebo (płyn bez nikotyny). W innym badaniu przeprowadzono również bezpośrednie porównanie e-papierosów i plastrów nikotynowych. W sumie w 11 badaniach zebrano dane dotyczące e-papierosów od użytkowników i porównano je z grupą kontrolną.

Wyniki Badań

Ogółem badanie zawierało informacje o 662 uczestnikach. Badano, czy uczestnicy zdołali rzucić palenie przez co najmniej sześć miesięcy lub zmniejszyć o połowę spożycie tradycyjnych papierosów. W badaniu tym przeanalizowano również ewentualne problemy zdrowotne związane z parowaniem e-papierosów.

Wnioski z badania były jasne: e-papierosy mogą pomóc palaczom rzucić palenie. Udało się to około 9% badanych. W grupie placebo bez nikotyny odsetek ten wynosił zaledwie 4%. Ponadto 36% ograniczyło spożycie tytoniu o połowę dzięki zastosowaniu e-papierosów. W grupie kontrolnej bez nikotyny odsetek ten wynosił tylko 28%.

Nawiasem mówiąc, naukowcy z tego badania doszli do wniosku, że wyniki były podobne z plastrami nikotynowymi. Nie było znaczącej różnicy.

Uzupełnienie Badania

Należy również dodać, że w badaniu stosowano wyłącznie płyny o bardzo niskiej zawartości nikotyny. Naukowcy sądzą, że sukces byłby wyższy, gdyby płyn zawierał więcej nikotyny. Należy również zauważyć, że okres obserwacji wynosił tylko sześć miesięcy. Niestety, nie jest możliwe ustalenie, czy badani zaprzestali palenia na dłuższą metę.

Wnioski

E-papierosy doskonale nadają się do rzucenia palenia. Potwierdzają to również doświadczenia wielu użytkowników tych urządzeń. Badanie nie wykazało jednak, że wyniki są lepsze niż w przypadku plastra nikotynowego. Na korzyść e-papierosa przemawia jednak fakt, że zastępuje on również rytuał palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.