Marihuana nie powoduje schizofrenii

Największe badania na świecie przeprowadzone na temat cannabisu nie znalazły dowodu na to, że marihuana powoduje schizofrenię. Magazyn Daily Mail na łamach swoich stron opublikował artykuł pod tytułem: „Już jeden joint może wywołać schizofrenię”. Z resztą od lat słyszymy już ze strony zawziętych prohibicjonistów oraz mediów różnorakie argumenty mówiące o tym, jaka to marihuana jest zła i szkodliwa. Jednym z takich jest właśnie związek pomiędzy cannabisem a schizofrenią.

Już w 2014 roku badanie wykonane z około 2.000 uczestników w fachowej publikacji „Molecular Psychiatry“ zasugerowało, że takowego przyczynowego związku nie można potwierdzić naukowo i zakończyła podsumowaniem, że o wiele bardziej zwiększone ryzyko schizofrenii wiąże się z większym prawdopodobieństwem konsumpcji cannabisu.

W porównaniu do wymienionej wyżej informacji, jaką podał Daily Mail, jest to spora różnica. W tym samym kierunku wskazuje nieco inne i bardziej pracochłonne badanie, wykonane na 180.000 probantów z wykorzystaniem ich DNA, które zostało przeprowadzone na podstawie danych angielskich instytucji zdrowotnych i firmy zajmującej się badaniami DNA 23andMe z QIMR Berghofer Institute w Brisbane, holenderskiego uniwersytetu Radboud i amerykańskiego uniwersytetu Virginia Commonwealth.

Profesor Eske Derks, jedna z kierujących tymi ogólnoświatowymi i bardzo obszernymi badaniami genetycznymi, dochodzi tak, jak jej poprzednicy, do następującego wniosku: ”Osoby, które są genetycznie obciążone rozwojem schizofrenii, są jednocześnie też genetycznie obciążone konsumpcją cannabisu”, ewentualnie aby łagodzić swoje objawy schizofrenii. Na odwrót jednak nie ma to sensu, jak podkreśla Eskes: „Wyniki te nie wykluczają, że spożywanie cannabisu również prowadzi do wybuchu schizofrenii, ale nie znaleźliśmy na to żadnych dowodów.”

Teraz te wiadomości muszą jeszcze dotrzeć do prohibicjonistów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.