Nieświadoma Konsumpcja, Nowy Narkotyk Flakka

Nieświadoma konsumpcja nowych psychoaktywnych substancji (flakka) wśród osób zażywających ecstasy. Pigułki ecstasy dostępne są w każdym możliwym kształcie i kolorze. Wygląd zewnętrzny jednak nic nie mówi o rodzaju i ilości ich składników. Na podstawie analiz włosów jedno badanie w Stanach Zjednoczonych udowodniło, że niektóre osoby konsumujące ecstasy najwidoczniej nieświadomie nowe psychoaktywne substancje.

Czy słyszeliście już o Alpha-PVP lub Pentylonie? Za tymi tajemniczymi oznaczeniami kryją się nowe, psychoaktywne substancje z grupy syntetycznych kationów. W Polsce substancja ta znana jest jako flak. W jednym badaniu z USA udowadniano obecność syntetycznych katinonów oraz innych, najczęściej stymulujące substancje we włosach osób spożywających ecstasy pomimo, że dane osoby nie przyjmowały one tych substancji świadomie.

Przewodniczący nad badaniami Joseph Palamar oraz jego zespół ankietowali ponad 1.000 osób na temat ich zwyczajów spożywania substancji. Ankietowani w miesiącach od maja do września 2016 roku aktywnie brali udział w imprezach elektronicznej sceny muzycznej w New York City. 178 osób udało się namówić do anonimowego oddania próbek włosa. Spośród nich 90 osób podało, że w ostatnich 12 miesiącach spożywali ecstasy.

Analizy włosa mają tą zaletę, że są one w stanie wykryć spożywanie narkotyków nawet na kilka miesięcy do tyłu, ponieważ narkotyki gromadzą się we włosach. Włosy rosną około jednego centymetra na miesiąc. Próbki włosów pobrane do celów przeprowadzenia badania były średnio o długości 8,4 centymetrów.

Ryzyko nieświadomej konsumpcji wzrasta wraz z częstotliwością spożywania
Jak się okazało, składnik MDMA nie zawsze jest zawarty w pigułkach ecstasy. W 26 procentach próbek włosów nie znaleziono w ogóle MDMA, pomimo, że dane osoby przyznały się do spożywania tego narkotyku.

W 28 procentach próbek włosów wykryto obecność syntetycznych katinonów jak pentylon, metylon czy też alpha-PVP, czyli flak pomimo, że jego świadoma konsumpcja występowała tylko w 12 procentach przypadków. 41 procent próbek włosów zawierały amfetaminę, 32 procent metamfetaminę. 55 procent ankietowanych jednak podało, że w minionym roku w ogóle nie spożywały metamfetaminy. 38 procent ankietowanych ogóle nie przypomina sobie, aby spożywały metamfetaminę.

Ogólnie prawdopodobieństwo nieświadomej konsumpcji nowych psychoaktywnych substancji tym było większe, im częściej spożywano ecstasy. W niektórych przypadkach ankietowani przyznali, że przed zażyciem badali swoje pigułki na ich zawartość za pomocą szybkiego testu. Jednak również u tych osób udowodniono nieświadome spożywanie nowych, psychoaktywnych substancji.

Opisy przypadków pokazują, że spożywanie ecstasy na imprezach może też prowadzić do poważnych komplikacji, które mogą skończyć się nawet śmiercią. Zdaniem Josepha Palamara osoby obracające się w kręgach narkotykowych powinny zostać poinformowane na temat zawartości przyjmowanych narkotyków, aby samemu zdecydować, czy chce zażyć dany narkotyk czy też nie. To jednak można zapewnić jedynie całkowitą legalizacją narkotyków, które, tak jak alkohol czy papierosy przechodziłyby szereg badań i kontroli, zanim trafiłyby do rąk konsumenta.

Źródła:
New York University (13.9.2017)

Palamar, J. J., Salomone, A., Gerace, E., Di Corcia, D., Vincenti, M. & Cleland, C. M. (2017). Hair testing to assess both known and unknown use of drugs amongst ecstasy users in the electronic dance music scene. International Journal of Drug Policy, 48, 91-98.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.