Szokujące zdjęcia na papierosach są skuteczne

W kiosku, przy kasie w supermarkecie czy też na stacjach benzynowych – wszędzie są one nie do niezauważenia. Kolorowy świat paczek z papierosami jednocześnie pokazuje nam ciemną stronę palenia papierosów. Szokujące zdjęcia na paczkach przekazują nam w drastyczny sposób co palenie robi z ludźmi. W Niemczech DAK-Gesundheit przeprowadziła badanie, które potwierdza, że szokujące zdjęcia mają pozytywny wpływ, szczególnie na młodych ludzi, którzy jeszcze nigdy nie palili papierosów.

Zepsute zęby, amputowane nogi czy nowotworowy ropniak na gardle. Szokujące zdjęcia z paczek papierosów mają przede wszystkim na celu wywoływać negatywne emocje i prowadzić do tego, że ludzie będą się decydować przeciwko paleniu. Wcześniejsze badania pokazują, że obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne – tak brzmi ich oficjalna nazwa – są bardziej efektywne niż zwyczajne ostrzeżenia tekstowe, które przekazują ryzyka palenia tytoniu. Jednak jakie działanie mają takie obrazki na nastawienie młodzieży do palenia?

Instytut badań terapeutycznych Nord z polecenia niemieckiej kasy chorych DAK-Gesundheit zajął się odpowiedzią na to pytanie. 7.000 uczniów klas 5-10 przedstawiono trzy motywy obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych po czym spytano ich o ich emocje oraz nastawienie.

Czarne płuca mają najsilniejszy wpływ

Obrazki wywołały zróżnicowane odczucia – obrzydzenie, strach, złość czy też smutek. Najsilniejszy emocjonalny efekt wywołał motyw, na którym widoczna jest rozcięta klatka piersiowa i zafarbowane na czarno płuca. Zarówno u palących jak i niepalących uczniów obraz ten wywołał wstręt. Jednak efekt ten był silniejszy u osób, które jeszcze nigdy nie paliły papierosów.

Aby sprawdzić, jak te zdjęcia wpływają na ciekawość na temat palenia papierosów, stworzono grupy eksperymentalne i porównawcze. Młodzież, która została przyznana do grupy eksperymentalnej, najpierw otrzymała szokujące obrazki, zanim została spytana o to, jak bardzo ciekawi ją palenie papierosów. W grupach porównawczych kolejność była odwrotna. Najpierw spytano młodzież o ich ciekawość palenia papierosów, a później pokazano im obrazki.

Szokujące obrazki wykazały natychmiastowy efekt

Wprawdzie większość ankietowanych uczniów już widziało szokujące obrazki na paczkach papierosów, jednak powtórne przyjrzenie się wykazało natychmiastowy efekt. 74 procent młodych osób z grupy eksperymentalnej wykazało się silnie odrzuconym od palenia papierosów. W grupie porównawczej liczba ta wynosiła 71 procent, co zgodnie z wynikami wykazuje znaczącą różnicę.

Zespół badaczy wnioskuje, że obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne w znacznym stopniu mogą wywoływać negatywne emocje, jak obrzydzenie, złość raz smutek. Przede wszystkim u nigdy niepalących młodych ludzi stwierdzono taki efekt. Obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne tym samym działają prewencyjnie i przyczyniają się do tego, że młodzież, która dotychczas jeszcze nigdy nie miała styczności z papierosami będzie to czynić również w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.