Objawy Odstawienia Przy Wyjściu z Nałogu Spożywania Marihuany

Rezygnacja z długotrwałego palenia marihuany powoduje u niektórych osób zespół odstawienia, który może być bardzo nieprzyjemny. Objawy są jednak przejściowe, a osoby dotknięte syndromem odstawienia mogą odjąć kroki zaradcze.

Zazwyczaj osoby uzależnione uważają, że wszystko mają pod kontrolą. W końcu marihuana to nie jest heroina czy kokaina. Ale kiedy próbują rzucić palenie, pojawiają się objawy syndromu odstawienia. Bezsenność, agresywność, pocenie się rąk. To właśnie objawy zespołu odstawienia, jednak mogą się one różnić w zależności od osoby.

W rzeczywistości objawy odstawienia w uzależnieniu od konopi indyjskich są znane od niedawna. Według lekarzy Udo Bonneta i Ulricha Preussa, aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku naukowcy wątpili w istnienie fizycznych objawów odstawienia konopi indyjskich.

Sytuacja uległa zmianie najpóźniej od czasu opublikowania artykułu naukowego w 2004 roku. Alan Budney i jego zespół przeanalizowali wcześniejsze indywidualne badania i doszli do wniosku, że tak zwany syndrom odstawienia od konopi indyjskich u niektórych osób uzależnionych od konopi indyjskich może być jednoznacznie zdiagnozowany.

Bonnet i Preuss wskazują, że sytuacja mogła ulec zmianie również ze względu na wzrost zawartości substancji czynnej w konopiach indyjskich na przestrzeni lat. Tylko w latach 2006-2016 poziom THC w haszyszu i marihuanie podwoił się.

Różne Objawy Odstawienia Po Zażyciu Konopi Indyjskich

Około 9 na 10 osób uzależnionych od konopi indyjskich rozwija zespół odstawienia po zaprzestaniu palenia. O zespole odstawienia mówi się, gdy występują trzy lub więcej z następujących objawów:

  • drażliwość i agresja,
  • nerwowość i lęk,
  • problemy ze snem,
  • zmniejszony apetyt lub utrata masy ciała,
  • niepokój,
  • nastrój depresyjny.

Co najmniej jeden z następujących objawów fizycznych:

  • ból brzucha,
  • drgawki,
  • pocenie się,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ból głowy.

Objawy często pojawiają się po jednym, ale nie później niż drugiego dnia po zaprzestaniu zażywania. Objawy odstawienia mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Obecna sytuacja życiowa i płeć również odgrywają ważną rolę. Badania wykazały, że kobiety nie tylko szybciej rozwijają uzależnienie od konopi indyjskich, ale również mają większą tendencję do występowania zespołu odstawienia.

Silniejszy Zespół Odstawienia w Przypadku Intensywnego Zażywania Konopi Indyjskich

Ogólnie rzecz biorąc, istotna powinna być intensywność zażywania konopi indyjskich. Im dłuższy i silniejszy okres zażywania, tym bardziej intensywne mogą być objawy odstawienia. Jest tak szczególnie w przypadku osób, które przez dłuższy czas spożywały syntetyczne kannabinoidy.

Syntetyczne kannabinoidy mają silniejsze działanie i powodują bardziej intensywny zespół odstawienia. Odstawienie po „normalnych” konopiach indyjskich jest w przybliżeniu porównywalne z odstawieniem papierosów. Odstawienie syntetycznych kannabinoidów może dodatkowo powodować nudności i wymioty, co jest dość nietypowe dla odstawienia roślinnych kannabinoidów.

Dwa Rodzaje Przebiegu Syndromu Odstawienia Konopi Indyjskich

Zasadniczo należy rozróżnić dwa różne procesy. Pierwszy rodzaj przebiegu charakteryzuje się stopniowym zmniejszaniem się objawów odstawienia od pierwszego dnia. W drugim przebiegu objawy nasilają się w pierwszych dniach, a następnie stopniowo od około czwartego dnia, czyli z dnia na dzień, zmniejszają się.

W przypadku obu przebiegów uzależnienie ustępuje po około trzech do czterech tygodni. Jednak w każdej chwili może pojawić się pragnienie dalszej konsumpcji. W związku z tym warto poświęcić więcej uwagi indywidualnym wzorcom konsumpcji, sytuacjom ryzyka i możliwym strategiom radzenia sobie z nimi.

Receptory Kannabinoidowe Dostosowują Się

Konopie indyjskie rozwijają swoje działanie, ponieważ główny aktywny składnik THC przyłącza się do receptorów kannabinoidowych w mózgu. Jednak długotrwałe spożywanie prowadzi do odczulania receptorów. Organizm przyzwyczaja się do częstego przyjmowania THC. W rezultacie aktywność receptorów kannabinoidowych zostaje zmniejszona.

W przypadku zaprzestania lub znacznego zmniejszenia spożycia, zwykle „brakuje” THC. Receptory kannabinoidowe są na odstawieniu. Organizm dostosowuje się i ponownie reguluje aktywność receptorów. Kiedy aktywność układu endokannabinoidowego powróci do normy, objawy odstawienia również ustąpią.

Zwiększone Ryzyko Nawrotu Objawów Odstawienia

Zwłaszcza na początku odstawienia może pojawić się szczególnie silne pragnienie dalszej konsumpcji. Ponowne zażycie może szybko złagodzić objawy odstawienia, zatem ryzyko nawrotu jest odpowiednio wysokie. Jednym z najczęstszych objawów odstawienia są problemy ze snem. Zwykle pojawiają się one na początku odstawienia, podczas gdy objawy lękowe lub zwiększona drażliwość pojawiają się nieco później.

Problemy ze snem są często postrzegane jako bardzo uciążliwe i wiążą się z ryzykiem wznowienia konsumpcji, aby powrócić do normalnego snu. Na przykład w badaniu z udziałem 55 osób uzależnionych od konopi indyjskich, które chciały przerwać zażywanie bez profesjonalnej pomocy, wskaźnik nawrotów był wysoki, zwłaszcza gdy osoby zgłaszały problemy ze snem. Już pierwszego dnia odstawienia prawie połowa uczestników z problemami ze snem wróciła do nałogu. Wśród uczestników, którzy nie mieli problemów ze snem, było to „tylko” 24 procent.

Osoby zażywające konopie indyjskie są bardziej narażone na nawrót, zwłaszcza jeśli dodatkowo palą tytoń. Konopie indyjskie i tytoń mogą być ze sobą ściśle powiązane. Jednym z rozwiązań tego problemu byłoby jednoczesne zaprzestanie używania konopi indyjskich i palenia tytoniu. Może się to wydawać trudniejsze niż pominięcie tylko jednej substancji. Jednak z badań wynika, że jednoczesne odstawienie jest bardziej skuteczne niż rezygnacja tylko z jednej substancji.

Sport Pomaga Przeciwdziałać Objawom Odstawienia

Jak na razie nie ma specjalnych leków na objawy odstawienia spowodowane używaniem konopi indyjskich. Niemniej jednak, czasami w ramach wykwalifikowanej detoksykacji stosowane są leki, na przykład w leczeniu problemów ze snem. Detoksykacja zawsze odbywa się stacjonarnie w placówce medycznej. W większości przypadków leczenie odstawienia konopi indyjskich nie jest jednak konieczne. Tylko u nielicznych rozwijają się silne, wymagające leczenia objawy odstawienia.

Osoby z syndromem odstawienia mogą też sami poradzić sobie z jego objawami. U wielu osób zażywających konopie indyjskie rozwinął się wieczorny rytuał, który jest silnie związany z paleniem i sygnalizuje organizmowi, że nadszedł czas na sen. Dlatego na początku nie jest łatwo wieczorem się zrelaksować i zasnąć bez bonga lub jointa.

Ważne jest, aby w ciągu dnia być aktywnym i odwracać uwagę od swojego nałogu. Szczególnie dobrym sposobem jest aktywność sportowa. Nie tylko pomaga uwolnić głowę od nałogu i pozostać w dobrej formie. Według badań, sport również w odstawieniu pomaga w walce z pragnieniem. W jednym z badań wykazano, że 30 minut joggingu dziennie znacznie zmniejsza nie tylko presję na uzależnienie, ale także konsumpcję. Uczestnicy w ciągu tygodnia ograniczyli spożycie o połowę, mimo że nawet nie planowali zaprzestania.

Skorzystaj z Profesjonalnej Pomocy

Jednak sport również nie jest panaceum. W badaniu z udziałem osób uzależnionych od konopi indyjskich, które chciały samodzielnie rzucić palenie, odsetek nawrotów był początkowo niższy u osób aktywnych sportowo niż u osób nieaktywnych. Po około tygodniu nie było już różnicy. Jednak obie grupy podjęły decyzję o wyjściu z nałogu bez profesjonalnego wsparcia.

Dlatego osobom, które od dłuższego czasu zażywają konopie indyjskie, zaleca się skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Może to być stacjonarny punkt doradztwa lub też pomoc przez Internet. W obu przypadkach profesjonalni doradcy pomagają osobom poszukującym porady bezpłatnie poradzić sobie z nałogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.