Fakt, że konopie są wszechstronnym surowcem, który można wykorzystać do produkcji najróżniejszych produktów, powinien być już powszechnie znany. Ta wyjątkowa roślina ma wiele zalet, począwszy od żywności po produkcję materiałów budowlanych, więc wydaje się zrozumiałe, gdy niektórzy nazywają ją cudowną rośliną.
Szczególnie właściwości konopi, które można uzyskać, na przykład w branży budowlanej, wciąż zadziwiają, i nasuwają pytanie, dlaczego nie są one już od dawna i częściej stosowane w różnych dziedzinach życia. Dotyczy to nie tylko zrównoważonych i długotrwałych właściwości konopi, ale także pozytywnych efektów, które są bezpośrednio odczuwalne przez mieszkańców domów konopnych, i które niesie ze sobą stosowanie konopi w budownictwie mieszkaniowym.
Można tego doświadczyć na przykład w cieplejszych rejonach, takich jak Afryka Południowa, gdzie wzniesiono najwyższy budynek konopny na świecie i można tam obejść się bez jakiejkolwiek formy konwencjonalnych systemów ogrzewania i chłodzenia lub też w Holandii, gdzie właśnie powstaje całe osiedle domów konopnych, stając się jednocześnie najbardziej przyjazną dla środowiska dzielnicą mieszkaniową w Holandii. Nawet w skandynawskim kraju wyspiarskim, wykończono dom z wapna konopnego, który jest tam pierwszym tego rodzaju domem. I znowu, osoby zaangażowane w budowę mogą tylko pochwalić się tym, jakim doskonałym materiałem są konopie jako materiał do budowy przytulnego domu.
Plany od 2020 Roku
Jesienią 2020 roku Anna Karlsdóttir i Jan Dobrowolski po przeprowadzce z Londynu do Islandii wpadli na pomysł wybudowania na wyspie specjalnego budynku. Dwaj inicjatorzy pracujący w Lúdika Architects dowiedzieli się wcześniej, że import i uprawa konopi przemysłowych zostały zalegalizowane w tym samym roku, dlatego dostrzegli wielką szansę dla branży budowlanej, rolniczej i innych innowacji. Inspiracja dla ich projektu były japońskie herbaciarnie, jednocześnie chcieli korzystać z lokalnych materiałów i kładli nacisk na naturalne, przyjazne dla środowiska techniki budowlane. Następnie w Grímsnes w południowej Islandii rozpoczęto projekt, który miał stać się pierwszym budynkiem z wapna konopnego na Islandii.
Jak donosi icelandreviews.com firma została uruchomiona dzięki stypendiom z Design Fund, Funduszu Rozwoju Technologicznego i Klimatu, Rannís, Funduszu Askur, Funduszu Przedsiębiorczości Íslandsbanki i funduszu Svanni, funduszu dla kobiet. W prawidłowej budowie prototypu budynku o powierzchni zaledwie 15 metrów kwadratowych pomagali także niemieccy turyści, którzy przebywali na Islandii.
Realne Zalety Betonu z Konopi
Podobnie jak w Republice Południowej Afryki, produkcja wymaganego betonu konopnego jest stosunkowo prosta i nie sprawia trudności nawet po zastosowaniu jako materiału budowlanego. Paździerze konopne, wapno i woda to podstawowe elementy, z których wykonany jest materiał, co czyni go wolnym od toksyn i zdolnym do izolacji. Jest również odporny na pleśń, a do tego ma praktyczną odporność ogniową. Również budynki wykonane z wapna konopnego mają dobrą izolację akustyczną, więc i tutaj zauważalna jest zaleta. Jednak szczególnie korzystny jest czynnik zrównoważonego rozwoju po zastosowaniu w budownictwie, gdy materiał nie jest już potrzebny i musi zostać utylizowany.
Wapno konopne można w taki wypadku łatwo zmielić i wykorzystać jako nawóz na polach! Jednak już podczas uprawy konopie mają pewne zalety, których inne materiały budowlane zdecydowanie nie posiadają. Anna Karlsdóttir szacuje, że działający na całym świecie przemysł budowlany może odpowiadać za około 40% globalnej emisji CO2. Konopie natomiast są uważane za ujemny materiał budowlany pod względem emisji CO₂, ponieważ już podczas wzrostu magazynują od 9 do 15 ton CO₂ na uprawiany hektar i są uważane za jeden z najlepszych konwerterów CO₂ na biomasę. Nawet w fazie suszenia konopie nadal wychwytują CO₂ z atmosfery. Mówi się, że konopie są pod tym względem dwa razy bardziej wydajne niż drzewo.
Najzdrowszy Dom w Islandii
Obydwoje inicjatorów pierwszego w Islandii domu z wapna konopnego mają pełne zaufanie do swojej konstrukcji z odnawialnego surowca. Dobrowolski uważa, że byłoby to rozwiązanie z potencjałem. Jego wizja obejmowała bardziej ekologiczny przemysł budowlany i ogólnie zdrowsze domy dla mieszkańców, przy czym domy konopne są uważane za najzdrowsze budynki, jakie można obecnie budować. Wyjaśnia, że ściany zostały wykonane z naturalnych materiałów, które mogą oddychać i utrzymywać dobrą temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Aby jednak dowiedzieć się, w jaki sposób zastosowany materiał jest odporny na islandzkie warunki pogodowe, w przyszłym roku w domu zostaną zainstalowane różne przyrządy pomiarowe.
Interesujące wydaje się również wykorzystanie wodorostów do produkcji szyb okiennych, które Anna Karlsdóttir porównuje do konopi. Wodorosty morskie rosną równie szybko i absorbują znaczne ilości CO₂ z atmosfery. Ponieważ są one również w wystarczającej ilości obecne na wybrzeżu Islandii, zostały włączone do pierwszego domu z konopi na wyspie. Mała kanciasta herbaciarnia wykonana z konopi i wodorostów stała się więc dość okrągłą sprawą pod każdym względem.