Pochodzenie i Znaczenie Słowa „Konopia”

Słowo konopia jest w dzisiejszych czasach w języku polskim używane głównie w liczbie mnogiej, czyli konopie. W XV wieku mówiło się „konop”, co prawdopodobnie ma swoje korzenie w języku bułgarskim, z kolei w języku rosyjskim spotykamy się ze słowem „konopla”. Co ciekawe, samo słowo „kannabis” wywodzi się z pierwotnego języka indogermańskiego, które jest jednocześnie wspólnym przodkiem dla tego samego słowa wielu europejskich języków, łącznie z łacińskim „cannabis“ oraz starogreckim „kánnabis“.

W języku niemieckim napotykamy na słowo „hanap“ bądź „hanaf“, które pierwotnie brzmiało „kanap” i zostało zapożyczone od Słowian jeszcze na wieki przed Chrystusem. Stąd też dzisiaj w języku niemieckim mamy słowo „Hanf“. Litwini nazywali konopie „kanapēs” bądź „knape”, Prusowie zaś używali słowa „knapios”, czy też średniowiecznego łacińskiego słowa „canapus” i „cannapis” oraz greckiego „kannabios” (stąd łacińskie „cannabis”). W języku perskim napotykamy natomiast na słowo „kanab”, a w ormiańskim na „kanap”. Sam Herodot I opowiadał o konopiach i ich odurzającym dymie opisując zwyczaje Scytów, przez co też podejrzewa się, że to prawdopodobnie od Scytów pochodzi nazwa tej rośliny i że to oni rozpowszechnili jej uprawę po całej Europie. Jednak, jak wiadomo, Scytowie przejęli nazwę „kannabis” od Finów. Prafińskie słowo „kanabis” ma się składać z czeremiskiego „kene” (kine), czy też mordowskiego „kantf” bądź „kant”, oraz z syrjańskiego/wotjackiego „pisz” i „pesz”. Ciekawostką jest też, że od konopi nazwano ptaki oraz inne rośliny, jak konopka i konopnik.

Znaczenie słowa konopie, czy też kannabis jest ściśle powiązane z samą rośliną, gdyż należy ona do gatunku należącego do rodziny Cannabaceae, który z kolei dzieli się na kolejne trzy główne gatunki: Cannabis Sativa, Cannabis Indica oraz Cannabis Ruderalis. Sama roślina była dużo wcześniej uprawiana i stosowana, zanim pojawiło się słowo, które ją określało.

Konopie są od tysięcy lat uprawiane i używane na całym świecie, zarówno ze względu na włókna tej rośliny, jak i jej niezwykłe właściwości medyczne oraz psychoaktywne. Niezwykle odporne i wytrzymałe włókna konopne od dawna są używane do produkcji lin, tkanin i papieru i były szczególnie poszukiwane w przeszłości. Nawet w starożytnych Chinach i starożytnym Egipcie konopie były znane jako wszechstronny materiał i miały przeróżne zastosowania.

Ponadto konopie mają długą historię jako roślina lecznicza. W wielu kulturach konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości medyczne, zwłaszcza w leczeniu bólu, stanów zapalnych i różnych innych dolegliwości. Właściwości psychoaktywne gatunku konopi Cannabis Indica doprowadziły również do jej stosowania w praktykach religijnych, duchowych i rytualnych.

Warto wspomnieć, że używanie konopi włóknistych, czyli Cannabis Sativa i konopi indyjskich (Cannabis Indica) było w różnych społeczeństwach i czasach różnie oceniane. W niektórych kulturach konopie uważano za użyteczną roślinę, podczas gdy w innych uważano je za niebezpieczny narkotyk. Regulacje prawne dotyczące konopi włóknistych i konopi indyjskich różnią się w zależności od kraju i mogą obejmować zarówno surowe zakazy, jak i legalne, kontrolowane uprawy i zastosowania medyczne.

Obecnie konopie zyskują na znaczeniu, szczególnie ze względu na ich potencjał jako zrównoważony dla środowiska zasób. Włókna konopne mogą być wykorzystywane do produkcji materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak tekstylia, materiały budowlane i bio-tworzywa sztuczne. Ponadto właściwości lecznicze konopi i kannabinoidów, takich jak CBD (kannabidiol), są intensywnie badane i legalnie stosowane w niektórych krajach w leczeniu niektórych chorób.

Słowo konopie w innych językach:

Język Angielski:Hemp“ – Angielskie słowo „hemp“ ma te same indogermańskie korzenie co niemieckie słowo „Hanf“ i prawdopodobnie wywodzi się ze staroangielskiego „hænep“. Stosuje się je do określenia zarówno samej rośliny Cannabis jak i jej włókien.

Język Hiszpański:Cáñamo“ – Hiszpańskie słowo „cáñamo“ wywodzi się z łacińskiego „cannabis“ i jest również stosowane w celu nazwania rośliny jak i jej produktów.

Język Francuski:Chanvre“ – Francuskie słowo „chanvre“ też pochodzi z łacińskiego „cannabis“ i tak, jak w języku angielskim, stosuje się je do określenia rośliny jak i jej włókien.

Język Włoski:Canapa“ – Włoskie słowo „canapa“ ma swoje korzenie w łacińskim „cannabis“ i opisuje roślinę konopi.

Język Niderlandzki:Hennep“ – Niderlandzkie słowo „hennep“ jest bardzo blisko powiązane z niemieckim słowem „Hanf“ i jest używane do nazwania rośliny konopi oraz jej włókien.

Język Portugalski:Cânhamo“ – Portugalskie słowo „cânhamo“ też wywodzi się od łacińskiego „cannabis“ i opisuje roślinę konopi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.