Nowe dowody na niewielkie skutki spożywania cannabisu.
Ostatnio ukazały się wyniki metaanalizy, która na podstawie 69 badań doszła do wniosku, że cannabis tylko czasami ma mały wpływ na umiejętność myślenia. Nawet u młodych ludzi nie udało się stwierdzić żadnych długotrwałych negatywnych skutków zażywania cannabisu, przez co horrorystyczne scenariusze przeciwników legalizacji marihuany tracą na wiarygodności.
Teraz znowu opublikowano wyniki badań na temat oddziaływania marihuany na mózg, które również obalają główny argument przeciwko legalizacji marihuany. Struktura mózgu pozostaje nienaruszona przez cannabis, jak stwierdzili naukowcy z Australii, Anglii i Stanów Zjednoczonych w dotychczas największej obrazowej analizie obserwowanego oddziaływania marihuany.
Nawet jeśli co trochę słyszymy negatywne komentarze i tezy na temat cannabisu i to od osób, które nie mają o nim pojęcia, to naukowe odkrycia międzynarodowych naukowców są nie do obalenia. Ujawniony w Addiction-Journal wgląd do najnowszych wyników badań na temat mózgu i cannabisu pokazuje (ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29691937), że normalne spożywanie cannabisu statystycznie nie koreluje z indywidualnymi różnicami w morfologii mózgu, które są mierzone poprzez objętość podkorową.
Bardziej zrozumiale mówiąc oznacza to, że przy przebadanych próbach bliźniaczych w siedmiu różnych regionach mózgu – łącznie z wzgórzem, hipokampem, jądrem migdałowatym i jądrem półleżącym – objętość szarej substancji nie ulega zmianie nawet przy częstym zażywaniu cannabisu.
Nikotyna za to w porównaniu powoduje znaczne zmniejszenie objętości wzgórza u mężczyzn w średnim wieku. Tym samym wyniki dotychczas największej eksploracyjnej analizy (blog.norml.org/2018/04/30/study-frequent-cannabis-use-unrelated-to-brain-morphology/), w której połączono ze sobą zobrazowanie mózgu z danymi na temat współistniejących substancji aby wykazać obecność cannabisu, w zgodzie z najnowocześniejszymi odkryciami, które przypisują legalnie dostępnym używkom znacznie większy potencjał ryzyka.
622 młodych Australijczyków oraz 474 Amerykanów w średnim wieku wzięło udział w międzynarodowych badaniach, które – bez wyrządzenia jakichkolwiek szkód – przyczyniły się do naukowego wyjaśnienia oddziaływania cannabisu.