Szwajcaria: dozwolone małe dawki cannabisu w niektórych kantonach

Na początku września szwajcarski trybunał zadecydował, że posiadanie niewielkiej ilości środków odurzających wynoszącej poniżej 10 gramów nie jest karalne, tak długo jak używki są przeznaczone do własnego użytku bądź do nieodpłatnego podarowania osobie pełnoletniej.

Dotychczasowe zdanie szwajcarskich policjantów, że posiadanie cannabisu jest z reguły zabronione, staje się tym samym błędne. A skutkiem tego jest to, że konsumenci nie muszą się już w żaden sposób obawiać, że będą musieli ponosić jakiekolwiek koszta.

Urzędy Rady Miejskiej w miastach Zurych oraz Winterthur od razu na to zareagowały: obydwa urzędy zasygnalizowały w mediach, że w takich wypadkach, w których policja będzie miała do czynienia z małymi ilościami cannabisu, postępowanie będzie natychmiast wstrzymane.

Jak pisze Blick.ch wygląda na to, że jednak policja w Zurychu jeszcze trzyma się starych reguł. „Chciano jeszcze przeanalizować tę decyzję, ale najpierw nadal karać niewinne osoby. Nawet jeśli cała sprawa zostałaby wstrzymana przy niezapłaceniu takiej kary.”

Pod koniec zeszłego tygodnia wraz z Thurgau kolejny kanton przyłączył się do wprowadzenia takiej regulacji. Jak podał rzecznik tutejszej policji od teraz posiadanie mniejszej ilości niż 10 gramów cannabisu nie będzie niosło za sobą żadnych konsekwencji prawnych ani kar.

Ale: jeśli dana osoba zostanie przyłapana na spożywaniu albo handlowaniu to nadal musi liczyć się ze srogimi karami. Tylko w Thurgau w 2016 roku przeprowadzono ponad 670 postępowań z karą grzywny z powodu posiadania labo spożywania cannabisu.

Również z St. Gallen, Appenzell Ausserrhoden i Innerrhoden dochodzą doniesienia, że tamtejsi policjanci ignorują nowe prawo. Wychodzi się tam bowiem z założenia, że jeśli ktoś posiada cannabis, również go spożywa.

Cała sprawa zaczęła się od kontroli personalnej w grudniu 2015 roku w mieście Bazylea, podczas której policjanci skonfiskowali około 0,5 gramów marihuany i 0,1 gramów haszyszu. Osoba, która została ukarana złożyła skargę a cała sprawa skończyła się przed trybunałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Szwajcaria: dozwolone małe dawki cannabisu w niektórych kantonach”


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.