Mówi się, że spożywanie cannabisu w wieku dorosłym praktycznie nie niesie za sobą żadnego ryzyka, jednak może sprawić, że wyjdą na jaw ewentualne zaburzenia mentalne. Skąd mamy jednak wiedzieć, że akurat w naszym przypadku tak może być?
Pewna firma zajmująca się biotechniką zapewnia, że za sprawą testów genetycznych, które są konieczne jeszcze przed pierwszym kontaktem z cannabisem, jest ona w stanie przepowiedzieć, czy marihuana może być niebezpieczna dla jej konsumenta.
Test o którym mowa jest produkcji firmy AnantLife i ma on być już niedługo dostępny. Jest on w stanie wykazać różne medyczne problemy, jak na przykład ryzyko zachorowania na raka, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia psychiczne. Ponadto może on zdiagnozować problemy, które mogą wynikać ze sposobu odżywiania.
Sam test jest niezwykle prosty: wysyłamy firmie swoją próbkę śliny, co jest podstawą do wykonania badania DNS. Wyniki genetyczne są porównywane z instrumentarium biologii cząsteczkowej aby stwierdzić, jakie ryzyko dla konsumenta stwarza spożywanie cannabisu. Na przykład czy występuje u niego zwiększone ryzyko zaburzeń mentalnych albo genetyczna skłonność do nałogów.
Aby ten test zrozumieć wystarczy wiedzieć, że każdy człowiek jest genetycznie inny i jego struktura DNS jest również inna. Test bada indywidualne markery cząsteczkowe w strukturze DNA i jeśli zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości zostaje uruchomiony alarm.
Dyrektor firmy AnantLife Dr. Rahul prowadził kiedyś badania dla rządu kanadyjskiego i był doradcą w szpitalu dziecięcym w Toronto. Według jego danych test uznawany jest za dobry przez College of American Pathologists (CAP) oraz Clinical Laboratory Improvement Amendments (CLIA).
Przy stworzeniu testu dokładnie przestudiowano literaturę fachową aby wziąć pod uwagę wszystkie choroby oraz problemy medyczne, które mogą zostać spowodowane spożywaniem cannabisu. Na tej podstawie ustalono markery, które są poszukiwane w trakcie przeprowadzania analizy.
Podczas trzyletniej fazy rozwojowej we współpracy z lekarzami przeanalizowano możliwe choroby i wpływ jaki ma na nie cannabis. Tym samym udało się stworzyć profile osobników, które pokazują jakie zmiany w mózgu oraz ciele może spowodować spożywanie marihuany.
Test ten uzupełnia lukę naukową, jeśli rozważymy, że około 8-10 procent konsumentów cannabisu staje się uzależnionym. Pomocnym byłoby, gdyby ta grupa konsumentów znająca swoje predyspozycje w ogóle nie rozpoczynała przygody z cannabisem.
To samo dotyczy potencjalnych konsumentów cannabisu, którzy cierpią na problemy związane z krążeniem oraz odżywianiem. I to samo pacjentów, którzy stosują cannabis w celu leczenia swoich dolegliwości, gdyż test ten to zwiększona prewencja, która może dostarczyć lekarzom dodatkowych informacji o stanie zdrowia.