Cała Prawda o Spice, Czyli Syntetyczne Cannabinoidy i Dopalacze

Pod nazwą syntetyczny cannabis nie kryje się nic innego jak chemicznie stworzona wersja tego narkotyku, która jednak znacznie różni się w swoim działaniu oraz niebezpieczeństwach, które za sobą niesie. Mimo że Spice nie jest nawet zbliżenie podobny do cannabisu, jest on przedstawiany jako alternatywny “legal high” i często występuje pod nazwą Spice albo K2. Niebezpieczeństwa syntetycznych cannabinoidów na całym świecie są bardzo poważne, a prawo nie nadąża się zmieniać, aby im zapobiec.

Syntetyczny cannabis, znany również jako Spice bądź K2, jest tym, co niektórzy nazywają podróbką marihuany. W rzeczywistości syntetyczny cannabis nie ma jednak nic wspólnego z prawdziwą marihuaną. Jest to dokładnie co, na co wskazuje jego nazwa, czyli syntetyczna i chemicznie wyprodukowana wersja marihuany stworzona w celu skopiowania jej działania.

Syntetyczne narkotyki, często zwane też dopalaczami są często wprowadzane w miejscach, gdzie ich odpowiedniki są nielegalne i ciężko dostępne. Niemniej jednak marihuana nie jest jedyną ofiarą handlu syntetycznymi narkotykami. Inne psychodeliczne substancje również są wytwarzane w laboratoriach i sprzedawane na rynku. Innym przykładem takiego chemicznego fenomenu są sole do kąpieli, które wytwarza się jako legalna alternatywa dla amfetaminy.

Syntetyczny cannabis (razem ze wszystkimi innymi syntetycznymi narkotykami) poprzez niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie, stał się jednym z ważniejszych tematów dyskusji na całym świecie. Jest on niebezpieczny zarówno dla ciała, jak i psychiki i definitywnie nieporównywalny z prawdziwym oddziaływaniem roślinnej marihuany.

Dlaczego syntetyczny cannabis jest legalny?
Jest to całkowicie uzasadnione pytanie, dlaczego syntetyczny cannabis jest w większości krajów legalny, przede wszystkim, jeśli nie jest to prawdziwa marihuana. Odpowiedź jest czysto formalna. Syntetyczne narkotyki, czyli dopalacze (syntetyczny cannabis nie stanowi tutaj żadnego wyjątku) zostały wprowadzone w miejscach, gdzie narkotyki są nielegalne jako akt sprzeciwu. Chemikalia, które w błędny sposób są opisywane jako cannabis, są produkowane w laboratoriach przez sprytnych naukowców, którzy wiedzą, w jaki sposób można obejść prawo.

Owe chemikalia należą do grupy narkotyków, która obejmuje „nowe substancje psychoaktywne”. Nie są one jeszcze zawarte w liście kontrolowanych substancji, co oznacza, że tak długo, jak będzie na nich widniał napis: „nie do spożycia”, mogą być sprzedawane w sklepach. Gdy tylko zostaną one odkryte i określone jako nielegalne, wystarczy drobna zmiana w ich składzie i już mogą być wprowadzone na rynek jako całkowicie nowa substancja.

Chemikalia, które są używane do do wyprodukowania syntetycznego cannabisu, powstały w trakcie projektu, w którym szukano leku na raka oraz AIDS. Podczas badań, które przeprowadzono w 1984 roku przez amerykański “National Institute on Drug Abuse”, odkryto 450 syntetycznych komponentów cannabinoidowych i żaden z nich nie przeszedł testów dopuszczających je do ludzkiej konsumpcji.

Oznacza to, że organy kontrolujące substancje, faktycznie nie są w stanie tak szybko ich kontrolować, jak szybko są one wprowadzane na rynek. Prawo operuje wolniej niż produkcja tych produktów, co oznacza, że do przez ten czas są one dostępne zarówno online jak i w head shopach. Ponadto ich działanie jest opisane jako podobne do cannabisu, co wprowadza konsumenta w błąd. Często na opakowaniu podpisane są jako kadzidełka nie przeznaczone do spożycia albo jako legal highs. Łatwość, z jaką te produkty trafiają na rynek jest odpowiedzialna za chaos, który syntetyczna marihuana wywołuje wśród społeczeństwa.

Syntetyczne produkty cannabisowe zostały w międzyczasie w większości krajów oznaczone jako nielegalne, ponieważ sądy uznały, że nie mają one żadnego zastosowania medycznego. Ważnym jest, aby w Europie istniały modele, które regulowałyby substancje, które nadal są produkowane. Jedną z podstawowych rzeczy takich modeli jest to, że cannabis jest w niektórych krajach legalny. Jeśli prawdziwa marihuana jest łatwo dostępna, to automatycznie zmniejsza się chęć młodych ludzi sięgnięcia po syntetyczny cannabis, czyli dopalacze, które są znacznie bardziej niebezpieczne. Syntetyczny cannabis jest tylko i wyłącznie aktem protestu przeciwko nielegalności tego narkotyku. Mało prawdopodobnym jest, aby dopalacze utrzymały się na rynku, im większy będzie ruch wokół cannabisu na całym świecie.

Dlaczego syntetyczny cannabis jest niebezpieczny?
Jednym z głównych powodów, dlaczego syntetyczny cannabis jest tak niebezpieczny jest to, że chemikalia w nich zawarte nie przeszły żadnych badań. Chemikalia te są pryskane na mieszankę ziół, które się pali. Jest to jedyny naturalny materiał w całej mieszance dopalaczy, reszta to sama chemia. Ponadto niewiele wiadomo na temat stosowanych chemikaliów, ich pochodzenia oraz ich oddziaływania na ludzki organizm. Tak naprawdę konsument nie wie, co spożywa.

Niemniej jednak, jeśli spojrzymy na statystyki, to temat ten nie wymaga większych badań. Niemalże każde miasto zaobserwowało wzrost przypadków przedawkowania chemicznego cannabisu. Często są to przypadki całkowitych psychoz. Niektóre miejsca na ziemi zanotowały epidemie takich przypadków, a ponadto zanotowano też wiele przypadków śmiertelnych z powodu spożycia syntetycznych narkotyków.

Dotychczas główne efekty, które przypisuje się syntetycznej marihuanie, to między innymi przyspieszony rytm serca, nerwowość, euforia, pocenie się oraz psychozy. Jedno z badań naukowych pokazuje, że istnieje potencjalny związek pomiędzy syntetyczną marihuaną a apopleksją, czyli udarem mózgu. Naukowcy twierdzą, że chodzi tutaj o rodzaj apopleksji, która powstaje w momencie, gdy w mózgu zostaje zablokowana jedna z tętnic. W jednym z artykułów w New York Times opisano konkretny przypadek, w którym w jednej z dzielnic Nowego Jorku, Syracuse, jednocześnie została wezwana karetka do kilku takich samych przypadków. Artykuł opisuje, że poszkodowane ofiary po zażyciu syntetycznego cannabisu zachowywały się zarówno agresywnie jak i występowały u nich psychozy.

Mimo że nie ma na to żadnego naukowego wyjaśnienia, dlaczego te narkotyki są w tak wielu miejscach nadal legalne, to powoli wybija godzina. Te chemikalia mają wpływ na ciało i psychikę w taki sposób, że naukowcy nadal próbują go odkryć i zrozumieć. Oprócz tego, że te produkty są nazywane jako cannabis, to zawarte w nich cannabinoidy są obce dla naszego organizmu. Dlatego nasz endogenny system endocannabinoidowy reaguje na nie defensywnie. Cała prawda jest taka, że te substancje są niebezpieczne, ponieważ zostały stworzone w laboratorium bez przeprowadzenia wcześniejszych badań na temat ich oddziaływania na ludzki organizm.

Czy syntetyczny cannabis jest podobny do pospolitej marihuany?
Jeszcze nie podjęto decyzji o tym, czy te dwie substancje mają coś ze sobą wspólnego. Mimo że cannabinoidy zawarte w syntetycznym cannabisie są podobne do cannabinoidów zawartych w marihuany, to nie są to te same cannabinoidy, co sprawia, że ich oddziaływanie jest zróżnicowane. Jednym z głównych powodów, dlaczego cannabis jest takim efektywnym lekarstwem i dlaczego na całym świecie o jego legalizację walczy wielu aktywistów jest to, że jest to całkowicie naturalny produkt, bo jest to roślina. Syntetyczny cannabis nawet nie zawiera skrawka produktu naturalnego pochodzenia. Nie można oczekiwać, że ciało zareaguje na coś syntetycznego w naturalny sposób.

Ponadto trzeba podkreślić, że w przeciągu krótkiego czasu istnienia syntetycznego cannabisu zanotowano wiele przypadków śmiertelnych po jego zażyciu. Natomiast w przeciągu tysięcy lat, odkąd ludzkość wie o istnieniu i zaletach rośliny, jaką jest konopia, nie zanotowano ani jednego przypadku śmiertelnego.

Wiemy nie od dziś, że marihuana ma właściwości lecznicze, oczywiście jeśli jest spożywana z umiarem. Nie można tego jednak powiedzieć o dopalaczach. Zatem jeśli chcesz zapalić marihuanę, to czemu masz sięgać po dopalacze, których skład oraz pochodzenie są nieznane? Spożycie syntetycznego cannabisu to jak odkrycie mięsa w wegetariańskim hamburgerze. Prawda o dopalaczach jest taka, że są one nienaturalne, niezdrowe i szkodzą nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.