Jak Duże Jest Ryzyko Uzależnienia Się od Cannabisu?

Pewna część użytkowników konopi indyjskich jest od nich uzależniona. Jak duża jest ta liczba, zbadał zespół badawczy w ostatniej meta-analizie.

Nie u każdej osoby, która pali marihuanę, jej konsumpcja staje się problemem. Ale zdarza się tak, że u niektórych z użytkowników rozwija się uzależnienie. Do tej pory regułą było: jedna na dziesięć osób używających konopi indyjskich jest dotknięta tym problemem. Stwierdzenie to jest jednak oparte na badaniach, które mają prawie 30 lat.

Australijski zespół badawczy prowadzony przez Janni Leunga przedstawił ostatnio meta-analizę na ten temat. Zespół dokonał przeglądu badań z ostatnich dziesięciu lat i włączył 21 z nich do dogłębnej analizy. Większość badań pochodzi z USA, niektóre z nich zostały przeprowadzone również w Europie, Australii i Nowej Zelandii.

Jedna Na Pięć Osób Używających Konopi Indyjskich Rozwija Zaburzenie Związane z Używaniem Substancji

Definicja uzależnienia uległa w ostatnich latach zmianie. W międzyczasie oficjalny system diagnostyczny DSM-5 nie mówi już o uzależnieniu, ale o zaburzeniu używania substancji, które dzieli się na różne stopnie nasilenia. Zaburzenie to może być różnego stopnia, począwszy od lekkiego aż po ciężkie. Tak więc, zgodnie z wcześniejszymi kryteriami, niewielkie zaburzenie używania nie jest jeszcze klasyfikowane jako uzależnienie, ale raczej jako nadużycie. Ponieważ w różnych badaniach stosowano różne terminy, zespół badawczy obliczył, ilu użytkowników cierpi na zaburzenia związane z używaniem substancji lub uzależnienie od nich.

Z analiz wynika, że 22% osób używających konopi indyjskich ma zaburzenia związane z używaniem substancji. U około jednej na pięć osób konsumpcja wiąże się więc już z problemami. Zgodnie z wynikami, uzależnienie od konopi indyjskich dotyczy 13% użytkowników. Oznacza to, że około jedna na osiem osób używających konopi indyjskich staje się uzależniona. W związku z tym wspomniana na początku zasada na podstawie aktualnych badań musi zostać zaostrzona.

Wraz z Cotygodniową Konsumpcją Wzrasta Ryzyko Uzależnienia

Ryzyko uzależnienia wzrasta również wraz z częstotliwością konsumpcji. Na przykład, 33 procent osób, które palą trawkę jeden lub więcej razy w tygodniu, popada w nałóg. Ponadto w większości badań, w których dokonano rozróżnienia między mężczyznami i kobietami, stwierdzono, że mężczyźni są bardziej narażeni na uzależnienie. Zespół badawczy zwraca uwagę, że badania zawarte w badaniu nie dostarczyły żadnych informacji na temat zawartości składnika aktywnego, czyli poziom THC. Jednakże spożycie odmian konopi indyjskich o dużej mocy i wysokim udziale substancji czynnej THC powinno być prawdopodobnie oceniane inaczej. Wynika to z faktu, że istnieją dowody w badaniach, że używanie konopi indyjskich o wysokiej mocy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uzależnienia.

Źródło:
Leung, J., Chan, G. C. K., Hides, L. & Hall, W. D. (2020). What is the prevalence and risk of cannabis use disorders among people who use cannabis? A systematic review and meta-analysis, Addictive Behaviors, doi: https://doi.org/10.1016/j.addbeh.2020.106479

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.