Konopie Indyjskie Jako Możliwy Środek Przeciwko Wieloopornym Zarazkom

Naukowcy odkryli, że aktywny składnik cannabigerolu może być skuteczny w walce z wieloopornymi zarazkami. Wyniki badań na myszach dają nadzieję, że konopie indyjskie mogą być nową bronią w walce z superbakteriami.

Jak donosi The Guardian naukowcy zbadali pięć związków konopi indyjskich pod kątem ich właściwości antybiotykowych i stwierdzili, że substancja czynna – cannabigerol (CBG) – może być szczególnie skuteczna w zwalczaniu metycylinoopornego Staphylococcus aureus (MRSA), jednej z najczęstszych szpitalnych superbakterii.

Testy laboratoryjne wykazały, że niepsychoaktywne CBG może zabijać pospolite drobnoustroje MRSA i trwałe komórki, które są szczególnie oporne na antybiotyki i często prowadzą do powtarzających się zakażeń. Składnik aktywny był również w stanie wyeliminować stały materiał biofilmu bakterii MRSA, który może tworzyć się na skórze i na implantach medycznych.

Badania są jeszcze w powijakach

Po sprawdzeniu skuteczności substancji przeciwko bakteriom w laboratorium, naukowcy postanowili zbadać zdolność CBG do leczenia zakażeń u zwierząt. W badaniu, które nie zostało jeszcze opublikowane, naukowcy stwierdzili, że CBG jest równie skuteczne w leczeniu zakażeń MRSA u myszy jak wankomycyna, lek stosowany w ostateczności przeciwko mikroorganizmom opornym na leki. Badanie jest obecnie przeglądane przez ACS Infectious Diseases Journal.

Eric Brown, mikrobiolog, który prowadził badania na Uniwersytecie McMaster w Hamilton w Ontario, powiedział, że cannabinoidy były bez wątpienia wspaniałymi związkami podobnymi do lekarstw. Zauważył jednak również, że ocena związków do użytku medycznego jest pierwszym krokiem.

„Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zbadać potencjał cannabinoidów jako bezpiecznej alternatywy dla antybiotyków”, powiedział.

Wielooporne zarazki są poważnym zagrożeniem

Patogeny bakteryjne, które są oporne na antybiotyki, coraz częściej powodują dla lekarzy problemy. Ten rodzaj infekcji w ostatnich latach znacznie się nasilił. Stale poszukuje się nowych strategii przeciwko rozwojowi i rozprzestrzenianiu się wieloopornych zarazków, wobec których obecne antybiotyki coraz bardziej zawodzą.

Bakterie można podzielić na dwie klasy w zależności od składu ich komórek. Zarazki MRSA są znane jako bakterie gram-dodatnie i mają pojedynczą, grubokomórkową błonę. Gram-ujemne zarazki różnią się od siebie wewnętrzną i zewnętrzną błoną komórkową, ale te infekcje mogą być trudniejsze do wyleczenia.

Stwierdzono, że CBG i inne cannabinoidy nie działają dobrze przeciwko wieloopornym zarazkom gram-ujemnym. Zespół badaczy był jednak w stanie wykazać, że zastosowanie CBG w połączeniu z niewielkimi ilościami polimyksyny B, istniejącego antybiotyku, doprowadziło do zniszczenia membrany zewnętrznej bakterii Gram-ujemnych.

Chociaż CBG jest aktywnym składnikiem rośliny konopi indyjskich, istnieją inne sposoby produkcji cannabigerolu. Do badań cząsteczka została zsyntetyzowana w laboratorium przy użyciu substancji chemicznych Olivetol i Geraniol.

„Jesteśmy w trakcie kompletowania niezbędnych dokumentów, aby móc pracować z różnymi innymi cannabinoidami”, powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.