Ostre zapalenie trzustki po użyciu marihuany?

cannabis-trzustka-1

W jednym z badań opisano trzy różne przypadki, w których dwóch pacjentów i jedna pacjentka zachorowali na ostre zapalenie trzustki. W dwóch przypadkach choroba została poprzedzona przez bardzo intensywną konsumpcję marihuany, w jednym przypadku konsumpcja była przewlekła.

Naukowcy wyjaśniają, że ostre zapalenie trzustki ma wiele możliwych przyczyn i dotychczas opublikowano tylko jeden znany przypadek, którego przyczyną stwierdzono konsumpcję cannabisu. Biorąc pod uwagę wysokie globalne rozpowszechnienie zażywania konopi, ostre zapalenie trzustki jest bardzo rzadkim, ale niebezpiecznym zjawiskiem.

We wszystkich przypadkach ostrego zapalenia trzustki znane przyczyny tej choroby, takie jak spożywanie alkoholu, zakażenia lub spożywanie niektórych leków, zostały wykluczone. Nie miały też miejsca żadne wcześniejsze przypadki tej choroby w rodzinach chorujących.

Dwie osoby przyznały,że na kilka dni przed zachorowaniem intensywnie konsumowały marihuanę. Jedna osoba już kilka razy była leczona z powodu ostrego zapalenia trzustki, przy czym nie można było zdiagnozować żadnych typowych przyczyn. W sześciu na dziesięć przypadków zostały przeprowadzone badania na obecność narkotyków i każdy miał pozytywny wynik dla konopi.

Biorąc pod uwagę, że nie zaobserwowano żadnego ze znanych przyczyn ostrego zapalenia trzustki nasuwa się fakt, że to właśnie marihuana może być baran pod uwagę jako przyczyna. Wiadomo jest, że receptory kannabinoidowe znajdują się też w trzustce. THC może prowadzić do pewnego rodzaju reakcji alergicznej, która powoduje stan zapalny.

Ostre zapalenie trzustki objawia się nagle i bez ostrzeżenia. Występuje jako pas bólu w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców. Ból ten jest intensywny i może trwać przez kilka dni. Leczenie powinno być rozpoczęte w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.