Spożywanie Marihuany Prowadzi Do Niskiego Pulsu

Skutki Spożywania Marihuany

Marihuana sprawia, że jedni ludzie stają się spokojniejsi, z kolei drudzy bardziej nakręceni. Wszystko zależy od spożywanej odmiany oraz od uwarunkowań samego palacza, np. w jakim stopniu rozwinęła się u niego tolerancja na THC oraz innych czynników metabolicznych.

Spożywanie Marihuany Prowadzi Do Niskiego Pulsu, Dutch Seeds

Aby dowiedzieć się, jaki wpływ na tętno spoczynkowe ma zażywanie marihuany, zespół naukowców ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych przeanalizował możliwe do zaobserwowania skutki zażywania marihuany. Okazało się, że niedaleko leżące w przeszłości spożywanie konopi indyjskich prowadzi do obniżenia tętna spoczynkowego. W przypadku konsumpcji, która miała miejsce dawno temu, obserwacja ta była niemożliwa.

Zgodność z Wcześniejszymi Wynikami

Już w przeszłości uzyskane w tak zwanej próbie CARDIA wyniki u osób w średnim wieku nie wykazały związku między stosowaniem konopi indyjskich, nawet w dłuższym okresie czasu, a zwiększonym ryzykiem miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowości w zapisie EKG lub innych poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Naukowcy obserwujący badania obejmującego ponad 5000 osób donoszą, że osoby, które od czasu do czasu zażywały konopie indyjskie – sklasyfikowane pięć lub więcej razy w miesiącu – mają niższe tętno spoczynkowe niż osoby nie zażywające marihuany, w tym osoby, które w przeszłości zażywały marihuanę.

Wykorzystano do tego dane osób zebrane przez okres 30 lat. Naukowcy zbadali związek pomiędzy ekspozycją na konopie indyjskie a częstością akcji serca. Uwzględniono również czynniki demograficzne, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, alkohol i zażywanie innych nielegalnych narkotyków, aktywność fizyczną i stosowanie beta-adrenolityków, które wykluczyły wszystkich uczestników z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Wypowiedzi Naukowców

„Niedaleko leżące w przeszłości zażywanie konopi indyjskich ma związek z niższym spoczynkowym tętnem, ale skumulowana ekspozycja na marihuanę nie” – poinformowali autorzy badania. Wyniki byłyby zatem zgodne z badaniami epidemiologicznymi przeprowadzonymi na tysiącach uczestników z Europy i USA. W analizie danych nie stwierdzono związku między marihuaną a chorobami układu krążenia, śmiertelnością lub wartościami zastępczymi.

Jedynie niedawne zażywanie konopi indyjskich wiązało się z niższym tętnem spoczynkowym, co potwierdza wyniki badań eksperymentalnych. Jednakże trwające od dłuższego czasu częstsze spożywanie konopi indyjskich nie ma związku z częstotliwością akcji serca, co wskazywałoby, że wpływ zażywania konopi indyjskich na częstotliwość akcji serca jest przejściowy. Wyniki uzupełniły zatem rosnącą liczbę dowodów wskazujących, że zażywanie konopi indyjskich w typowym dla ogółu populacji zakresie nie ma szkodliwego wpływu na poziomy zastępcze chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki badania opublikowano na początku marca w The American Journal of Medicine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany, konopi indyjskich, cannabis.