Wielu konsumentów cannabisu jest uzależnionych od tytoniu oraz alkoholu

Pewne badanie ze Stanów Zjednoczonych wykonane metodą strategii porównań podłużnych wykazało, że osoby, które regularnie palą marihuanę często są uzależnione również od innych używek.

Palenie marihuany może uzależnić. Przede wszystkim jeśli pierwszy kontakt z tą używką nastąpi w młodzieńczym wieku. Nasuwa się więc pytanie, jakie długotrwałe skutki powoduje regularne palenie cannabisu na zdrowie psychiczne. Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych postanowił znaleźć odpowiedź na to pytanie. W badaniu wzięło udział 808 osób.

Probanci byli w wieku 14 lat, gdy po raz pierwszy przeprowadzono z nimi wywiad. Aż do momentu ukończenia przez nich szkoły co roku zapraszano ich do ponownego przeprowadzenia wywiadu, a później w odstępach co trzy lata. Ostatni wywiad miał miejsce w wieku 33 lat. Tym samym badanie to pokryło długi okres czasu od lat młodzieńczych aż po dorosłość.

Wśród probantów były osoby, które już jako nastolatkowie regularnie, czyli minimum raz w tygodniu paliły marihuanę i praktykowały to również w wieku dorosłym. Inni probanci rozpoczęli swój nałóg palenia marihuany dopiero w wieku dorosłym. Byli też tacy, którzy w młodzieńczych latach jedynie próbowali albo palili ale nieregularnie. Ostatecznie byli też tacy, którzy nigdy w życiu nie zapalili jointa.

Zdrowie psychiczne w wieku 33 lat
W trakcie wywiadów naukowcy zadawali pytania dotyczące spożywania alkoholu oraz tytoniu, o symptomy lękowe oraz oznaki depresji. Decydującym pytaniem było jednak jakie skutki mają różne wzorce spożywania na zdrowie psychiczne w wieku 33 lat?

Z wyjątkiem osób, które eksperymentowały w młodzieńczym wieku wszyscy konsumujący cannabis wykazywali w porównaniu do abstynentów więcej symptomów uzależnienia od tytoniu, więcej oznak problematycznego spożywania alkoholu i częściej cierpieli na zaburzenia lękowe. Nie udało się udowodnić jedynie żadnego związku z depresjami, co zauważono już ww wcześniejszych badaniach.

Niewyjaśniona pozostaje jedynie jedna kwestia, dlaczego nie ma różnicy jeśli probanci już jako nastolatkowie czy też dopiero jako dorośli zaczęli regularnie spożywać cannabisu. Inne badania wykazały bowiem związek pomiędzy większymi problemami zdrowotnymi i gorszą jakością życia a wczesnym wkroczeniem w nałóg palenia marihuany.

Zespół naukowców interpretuje swoje badania jako dowód na to, że cannabis nie jest tylko niegroźną formą zabicia czasu, również dla osób dorosłych. Zdaniem przewodniczącej badaniami Katariny Guttmannovej ten przekaz należy podkreślać jeśli chodzi o prewencję tym bardziej, że w Stanach Zjednoczonych coraz więcej stanów, które legalizują rekreacyjne spożywanie marihuany.

Źródło:
Guttmannova, K., Kosterman, R., White, H. R., Bailey, J. A., Lee, J. O., Epstein, M., Jones, T. M. & Hawkins, J. D. (2017). The association between regular marijuana use and adult mental health outcomes. Drug and Alcohol Dependence, 179, 109-116.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.