Wpływ Marihuany Na Rozwój Kory Mózgowej

Wpływ Używania Konopi Indyjskich Na Rozwój Mózgu u Nastolatków w Odstępach Pięciu Lat

Nasz mózg się kurczy. Jest to normalny proces podczas, którego mózg dojrzewa. Noworodki mają mniej więcej tyle samo komórek nerwowych, co dorośli. Jednak szare komórki muszą się ze sobą połączyć, aby stworzyć wydajną sieć. Nie wszystkie komórki nerwowe są do tego potrzebne. Dlatego część z nich jest utylizowana. Dzieje się to szczególnie w korze mózgowej. Chociaż mózg jako całość rośnie, to kora mózgowa w trakcie swojego rozwoju staje się coraz cieńsza.

W fazie dorastania dochodzi do istotnych reorganizacji w regionach mózgu, które są ważne dla kontroli zachowań impulsywnych i planowania działań. Według badań, układ endokannabinoidowy odgrywa w tym pewną rolę. Czy THC, aktywny składnik marihuany, może wpływać na rozwój mózgu u młodych ludzi, jeśli palą oni marihuanę? W badaniu kohortowym, międzynarodowy zespół badawczy dotarł do sedna tej kwestii.

Prowadzący badanie Matthew Albaugh i jego zespół przebadali około 800 nastolatków za pomocą specjalnej procedury obrazowania, rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu zabiegowi można uwidocznić drobne struktury mózgu. W ośmiu miejscach w Europie młodzi ludzie byli poddawani temu badaniu dwukrotnie w odstępach 5 lat. Za pomocą rezonansu magnetycznego zespół badawczy był w stanie określić grubość kory mózgowej.

Młodzież była badana po raz pierwszy W wieku 14 lat. Żaden z chłopców i dziewcząt nigdy nie palili wtedy marihuany. Pięć lat później 19-latkowie zostali ponownie przebadani za pomocą rezonansu magnetycznego. Prawie połowa młodych ludzi miała w międzyczasie doświadczenia z marihuaną.

Większe Ścieńczenie Kory Mózgowej w Przypadku Używania Konopi Indyjskich

Porównanie przed i po wykazało, że kora mózgowa młodych dorosłych, którzy zaczęli używać marihuany jako nastolatkowie, była cieńsza niż u ich rówieśników, którzy pozostali abstynentami. Korelacja ta była zależna od dawki. Oznacza to, że im więcej młodzi ludzie palili, tym cieńsza była kora mózgowa w wieku 19 lat.

Niewykluczone, że użytkownicy marihuany już w wieku 14 lat mieli cieńszą korę mózgową. Tak się jednak nie stało. Według zespołu badawczego, sugeruje to, że używanie marihuany ma wpływ na rozwój kory mózgowej.

Inny szczegół potwierdza przypuszczenie, że marihuana zakłóca rozwój mózgu. Z wcześniejszych badań wiadomo, w których regionach kory mózgowej gęstość receptorów kannabinoidowych jest szczególnie wysoka. To właśnie w tych regionach efekt ścieńczenia kory był u młodzieży najbardziej widoczny.

Zależność Między Zwiększoną Impulsywnością a Cieńszą Korą Przedczołową

Stwierdzono cieńszą korę mózgową, szczególnie w obszarze kory przedczołowej. Region ten jest uważany za ważną instancję dla wyższych procesów myślowych, takich jak kontrola zachowania. W rzeczywistości, zespół badawczy znalazł związek między zwiększonym ścieńczeniem obszaru kory przedczołowej a zwiększoną impulsywnością wśród nastolatków, którzy zaczęli używać marihuany.

Według zespołu badawczego, we wcześniejszych eksperymentach na szczurach udało się wykazać, że substancja czynna THC trwale zakłóca proces dojrzewania neuronów: komórki nerwowe dojrzewają zbyt wcześnie, połączenia między komórkami nerwowymi tworzą się wstecz. Wyniki jej obecnych badań z nastolatkami sugerowałyby, że te same mechanizmy neurobiologiczne działają u ludzi, co u gryzoni. Zwiększony spadek liczby komórek nerwowych jest możliwym wyjaśnieniem gorszych wyników poznawczych u nastolatków, którzy zaczęli palić marihuanę w młodym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.