Aby chronić siebie oraz innych, wiele osób na początku pandemii koronawirusa zdecydowało się na odizolowanie od świata. Jak wynika z badania przeprowadzonego w Kanadzie, osoby spożywające konopi indyjskich coraz częściej sięgają przez to po jointa.
#Zostańwdomu to od początku trwania pandemii motto, które obiegło cały świat. We wszystkich krajach ponaglano i nadal ponagla się ludzi, aby ograniczyli kontakty społeczne i w miarę możliwości pozostali w domu. Powtórne badanie ankietowe przeprowadzone w Kanadzie wykazało, że izolacja społeczna może jednak zachęcać do używania konopi indyjskich.
W badaniu uczestniczyło średnio 70 młodych dorosłych w wieku 23 lat. Respondenci uczestniczyli w trwającym badaniu na temat używania narkotyków. Na około cztery miesiące przed rozpoczęciem lockdownu, uczestnicy zostali po raz pierwszy zapytani o spożycie konopi indyjskich. Od około połowy marca ludzie w Kanadzie byli wzywani do pozostania w domu. Druga ankieta miała miejsce w tygodniach po ogłoszeniu zamknięcia.
Spożycie konopi indyjskich podczas lockdownu wzrosło o 20 procent
Około połowa respondentów stwierdziła, że zastosowała się do zalecenia ograniczenia kontaktów społecznych. Porównanie danych przed i po lockdownie pokazuje, że używanie konopi indyjskich znacznie wzrosło w fazie samoizolacji. Uczestnicy, którzy pozostali w domu, palili średnio o 20 procent więcej niż uczestnicy, którzy się nie izolowali.
Zwiększoną skłonność do palenia trawki wykazali zwłaszcza ci respondenci, którzy twierdzą, że używają konopi indyjskich, aby poradzić sobie z uczuciami depresyjnymi. Nie byli to jednak wyłącznie palacze z depresją. Według zespołu badawczego, samoizolacja związana jest ze zwiększonym używaniem konopi indyjskich, niezależnie od stanu zdrowia psychicznego.
Zespół badawczy zaleca pomoc w ograniczaniu konsumpcji
W związku z obecnym wzrostem liczby zakażeń koronowirusem, zespół badawczy uważa, że prawdopodobnie pojawią się dalsze zalecenia dotyczące ograniczenia kontaktu. Ponieważ palenie konopi indyjskich może spowodować uszkodzenie dróg oddechowych, a tym samym zwiększyć ryzyko rozwoju poważnych chorób, należy zaoferować większą pomoc w ograniczaniu używania konopi indyjskich. Kryzys koronowirusowy mógłby być również wykorzystany jako okazja do rezygnacji z marihuany.
Źródło:
Bartel, S. J., Sherry, S. B. & Steward, S. H. (2020). Self-isolation: A significant contributor to cannabis use during the COVID-19 pandemic.