A Może Konopie?…

Może się okazać, że uprawa konopi to bardzo opłacalny interes – tym bardziej, że ministerstwo rolnictwa właśnie zdecydowało się na umieszczenie tej rośliny na przekazanej Komisji Europejskiej liście planowanych rodzajów płatności bezpośrednich w naszym kraju.

Uprawa konopi włóknistej oraz lnu w Polsce dotychczas było traktowane przez Ministerstwo Rolnictwa bardzo marginalnie. Jednak od następnego roku przewidziana jest dopłata w wysokości 200 euro od hektara, o ile uprawiana konopia nie będzie wykazywała większej ilości tetrahydrokanabinolu (THC) w suchej masie rośliny niż 0,2%.

Jak przewiduje Maciej Kowalski z firmy HemPoland, popyt na te rośliny jest gwarantowany. Jego firma zapewnia odbiór plonu z areału większego niż jeden hektar. Opłacalność takiej uprawy zależy oczywiście od sezonu oraz technologii zbioru.

Cena skupu konopi wynosi 350zł za tonę do uprawy 10t, a powyżej 10t stawka ta obniża się do 300zł za tonę. Jeśli chodzi o nasiona, to jest to dodatkowy zysk 2,50zł/kg nasion, a jeśli uprawiamy powierzchnię powyżej 20ha to opłacalne okazuje się kupno specjalnego kombajnu. Z jednego hektara hektara można zebrać nawet pół tony ziarna.

Przykładowo na ziemi klasy V można realnie uzyskać 8-10t słomy, a na glebie klasy III – nawet 17 t. Uprawa jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych oprysków. Wystarczy zasiać i zebrać, a jako nawóz sprawdzi się jedynie niewielka dawka azotu. Podczas zbioru ważną kwestią jest niedopuszczenie do osypu nasion. Na jednym polu można uprawiać konopie nawet przez 4 sezony.

Jak dodaje Maciej Kowalski, jeśli chcemy w 2015 roku zasiać konopie, to musimy podjąć decyzję do końca października, ponieważ każda uprawa wymaga zarejestrowania. Wszelkich formalności dopełnia spółka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.