Boty prowadzą dyskusje na Twitterze

Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych zbadał sytuację wokół tematu e-papierosów na portalu społecznościowym Twitter. Jak się okazało, nieoczekiwanie zidentyfikowano przy tym bardzo dużą liczbę założonych kont przez boty.

Głównie badaczom chodziło o to, aby sprawdzić jakie informacje i zdania krążą na temat e-papierosów na twitterze. Czy odgrywa przy tym możliwe niebezpieczeństwo dla zdrowia jakąś rolę? Przewodnicząca nad badaniami Lourdes Martinez wraz z zespołem zajęli się znalezieniem odpowiedzi na te pytania i w okresie od października 2015 roku do lutego 2016 roku uzbierali około 193.000 tweetów, w których poruszono tematykę e-papierosów. Z tych tweetów wybrano 973 przypadkowych i poddano analizie ich treści.

Na pierwszy rzut oka wyglądało to tak, jakoby 90 procent postów zostało opublikowanych przez pojedyncze osoby a 10 procent przez organizacje. Niektóre konta wykazały jednak pewne nieprawidłowości. Niektóre w krótkim okresie czasu wysyłały te same treści, a niektóre tweety nie miały żadnego sensu. Przypuszcza się, że chodzi tutaj o konta robotów, które nazywane są również jako boty. Ku zaskoczeniu zespołu po ponownym przeanalizowaniu ponad 70 procent kont ukazujących się jako osoby prywatne, zostały sklasyfikowane jako możliwe boty.

Ich treści jednak niewiele różnią się od treści rozsyłanych przez osoby prywatne. Jak się okazuje, w 66 procentach tweetów panuje raczej pozytywny nastrój na temat e-papierosów. Boty w 69 procentach wypowiadają się na ich temat. W 15 procentach wszystkich tweetów wyrażono negatywne zdanie na ten temat. W żadnym nie wypowiedziano się na temat możliwego ryzyka dla dróg oddechowych. Tweety organizacji miały w 83 procentach pozytywne nastawienie do e-papierosów. Najczęściej byli to ich producenci.

Naukowcy ostrzegają, że boty nie są rozpoznawalne na portalach społecznościowych i mogą one w dużej mierze wpływać na opinię na dany temat. Nasuwa się więc pytanie, jak bardzo opinia publiczna jest kierowana przez roboty? Nie zbadano, kto kryje się za kontami botów.

Źródła:
San Diego State University http://newscenter.sdsu.edu/sdsu_newscenter/news_story.aspx?sid=77313

Martinez, L. S., Hughes, S., Walsh-Buhi, E. R. & Tsou, M.-H. (2018). „Okay, We Get It. You Vape“: An Analysis of Geocoded Content, Context, and Sentiments regarding E-Cigarettes on Twitter. Journal of Health Communications, 23(6), 550-562.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.