Fenotypy i Genotypy Roślin Konopi Indyjskich

Wszystko, Co Musisz Wiedzieć o Fenotypach i Genotypach Roślin Marihuany

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co sprawia, że Twoja ulubiona odmiana konopi ma wyjątkowe cechy, takie jak złożony aromat i smak lub wyjątkowe efekty odurzające? A może doświadczyłeś kiedyś, że z dwóch nasion z tej samej odmiany wyrosły dwie zupełnie różne rośliny?

Wszystko to ma związek z genami. W tym artykule przyjrzymy się fenotypom i genotypom roślin marihuany. Te dwa hasła często pojawiają się w artykułach na temat porad dotyczących uprawy, ale rzadko kiedy są one szczegółowo wyjaśniane. Szczególnie fenotyp jest słowem tak często używanym, że wiele osób nawet nie wie, co ono właściwie oznacza.

Co To Są Fenotypy i Genotypy?

Wszystkie organizmy mają fenotypy i genotypy.

Fenotypy można najlepiej opisać jako obserwowalne cechy organizmu. Z kolei genotyp odnosi się do konstytucji genetycznej, która jest odpowiedzialna za rozwój tych cech organizmów. U ludzi fenotypy obejmują kolor włosów, oczu czy skóry. Natomiast nasz genotyp oznacza geny w naszym DNA, które powodują, że posiadamy określone cechy.

Fenotypy/genotypy roślin funkcjonują według dokładnie tego samego schematu. Fenotyp rośliny konopi może, na przykład, obejmować strukturę, wygląd i zapach, podczas gdy genotyp odnosi się do genów w specyficznym DNA rośliny, który jest odpowiedzialny za te cechy.

Gregor Johann Mendel jest określany jako odkrywca współczesnych badań genetycznych i często powołuje się na niego przy omawianiu różnic między fenotypami i genotypami. Mendel pracował nad 7 cechami roślin grochu: wysokością roślin, kształtem i kolorem strąków, kształtem i kolorem nasion oraz położeniem i kolorem kwiatów.

Krzyżując ze sobą swoje rośliny, Mendel stwierdził, że pierwsze pokolenie krzyżówek zielonych i żółtych roślin grochu było całkowicie żółte, podczas gdy drugie pokolenie roślin również miało zielone rośliny w stosunku 1:3.

Aby to wyjaśnić, Mendel stworzył terminy „recesywny” i „dominujący”, aby odnieść się do konkretnych cech (na przykład żółte/zielone cechy grochu). W 1866 roku Mendel opublikował wyniki swoich badań i wyjaśnił, że za powstawanie tych cech odpowiedzialne są niewidoczne „czynniki” (obecnie nazywane genami).

Praca Mendla nie została niestety doceniona aż do XX wieku, kiedy to Erich von Tschermak, Hugo de Vries, Carl Correns i William Jasper Spillman jako pierwsi potwierdzili jego odkrycia.

Rośliny konopi dziedziczą cechy od swoich matek i ojców, podobnie jak my, ludzie. Może się zdarzyć, że ludzie mają dwóch różnych bliźniaków (zarówno fizycznie jak i psychicznie) i to samo może się zdarzyć z roślinami konopi. A więc prace Mendla mają zatem wiele wspólnego z roślinami marihuany.

Jak Można Rozpoznać Fenotypy i Genotypy u Roślin Konopi Indyjskich?

Wyobraźmy sobie rośliny marihuany w drugiej generacji, które powstały z nasion jednej rośliny. Łącznie tych nasion było 50 sztuk, z czego wysiano 25, a z nich wyrosło 15 roślin. 10 powstałych z tych nasion roślin wyglądem przypominają bardziej rośliny gatunku indica, natomiast 5 z nich jak rośliny gatunku sativa.

Wszystkie te nasiona wyprodukowała jedna roślina, a mimo to powstały z nich dwa kompletnie różne rodzaje roślin, które różnią się między sobą wielkością, zapachem oraz sposobem rozwoju. Różnice we wzroście są ogromne, gdyż rośliny gatunku indica mają po 150-180cm wysokości, a sativy od 240 do nawet 300cm.

Tutaj właśnie mamy doskonały przykład genetycznej różnorodności. Mimo że wysiano nasiona pochodzące od jednej rośliny, uzyskano dwa różne fenotypy.

Dlaczego Fenotypy i Genotypy są Tak Ważne Dla Hodowców Roślin Marihuany?

Profesjonalni hodowcy manipulują fenotypami i genotypami odmian roślin w celu stworzenia nowych, unikalnych odmian o korzystnych dla siebie cechach.

Na przykład często krzyżują oni ze sobą odmiany gatunku indica i sativa, aby stworzyć odmiany, które rozwijają dużo żywicznej marihuany w stosunkowo krótkim czasie (cechy typowe dla odmian indica) i wywołują silny, podnoszący na duchu i twórczy haj (cechy typowe dla odmian sativa).

Alternatywnie, niektórzy hodowcy chcą wykorzystać specyficzną strukturę/fizyczną naturę rośliny, aby stworzyć odmianę, która pasuje do konkretnego środowiska uprawy. Wiele seedbanków oferuje teraz odmiany, które wywołują specyficzny dla sativy haj, ale rosną jak indica (mały, ale krzaczasty wzrost), aby przystosować je do uprawy indoor.

I w końcu, co jest równie ważne, hodowcy krzyżują odmiany w oparciu o ich skład chemiczny. Seedbanki z nasionami odmian medycznych krzyżują odmiany bogate w CBD z odmianami bogatymi w THC, aby uzyskać pożądane, silne właściwości lecznicze.

Znając cechy swoich roślin i, co ważniejsze, geny, które nadają roślinom ich charakterystyczne cechy, możecie eksperymentować z genami różnych odmian i krzyżować je ze sobą, tworząc nowe odmiany o unikalnych cechach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.