Halucynacje po Spożyciu Cannabisu – Prawda czy Mit?

W przeszłości to haszysz kojarzył się z halucynacjami. Mówi się, że haszysz był często mieszany z LSD lub innymi narkotykami. Doprowadziło to do błędnego przekonania, że cannabis może powodować halucynacje. Lekkie halucynacje po spożyciu marihuany mogą być również spowodowane bardzo wysoką zawartością THC. Chodzi tu szczególnie o silne odmiany Sativy, które mogą powodować zmianę świadomości, ale czy można mówić tu o halucynacjach?

Halucynacje po spożyciu marihuany

Marihuana istnieje od tysięcy lat i jest stosowana zarówno dla przyjemności jak i jako lekarstwo. Niemniej jednak nadal istnieją nieporozumienia co do skutków jej działania. Niektórzy nadal stawiają marihuanę na tym samym poziomie co inne substancje halucynogenne, takie jak LSD.

Pytanie brzmi, czy marihuana może powodować halucynacje? Szczególnie początkujący palacze mówią o skutkach halucynogennych, jednak często rozpowszechniane są historie, które nie mają żadnych podstaw naukowych. Niszczy to wizerunek marihuany i często zapomina się przy tym o jej prawdziwych efektach. Instrumentalizacja tej kwestii jest nadal odpowiedzialna za fakt, że posiadanie marihuany jest nielegalne.

Czym są halucynacje?

Halucynacje definiuje się jako doświadczenie, które reprezentuje pozorne postrzeganie czegoś nierealnego lub nieobecnego. Innymi słowy, mózg chce, abyśmy uwierzyli, że widzimy pewne rzeczy, które nie są prawdziwe.

Halucynacja nie zawsze musi mieć coś wspólnego z czymś nienormalnym lub wymyślonym. Nawet zmienione kolory lub rozlanie się rzeczywistości są już uważane za zmienioną percepcję. W przypadku omamów powodem nie zawsze muszą być narkotyki, ponieważ za takie doświadczenia może być również odpowiedzialna schizofrenia.

Większość halucynacji jest spowodowana przez narkotyki takie jak LSD lub grzybki halucynki. Ich wpływ na mózg jest krótkotrwały.

Gdzie zaczynają się halucynacje i gdzie się kończą?

Niestety, przejście to nie jest jasno zdefiniowane, ponieważ niektóre stany rauszu również prowadzą już do zmienionej percepcji. Stan rauszu nie jest jednak halucynacją. Również marihuana powoduje tymczasową zmianę w percepcji. W większości przypadków nie należy jednak definiować tego jako halucynacje. Pojęcie „halucynacje” jest zbyt ogólny, aby można było dokładnie powiedzieć kiedy się zaczynają a kiedy kończą.

Które narkotyki powodują halucynacje?

LSD i grzybki halucynki są prawdopodobnie najbardziej znanymi narkotykami o działaniu psychoaktywnym. Tak zwane serotogeny często wywołują bardzo gwałtowny efekt. Serotogeny, znane również jako neuroprzekaźniki, przenoszą wiele sygnałów w mózgu.

LSD wchodzi z nimi w interakcję i silnie wpływa na układ serotoninowy. To albo blokuje, albo stymuluje przekazywane komunikaty. Podejrzewa się również, że całe obszary mózgu mogą być aktywowane przez te substancje. Proces ten umożliwia powstawanie ekstremalnych halucynacji.

Czy marihuana wywołuje halucynacje?

Marihuana natomiast nie zawiera serotogenów, tak jak LSD. Tylko THC jest odpowiedzialne za działanie psychoaktywne w roślinie cannabisu. W mózgu funkcjonuje to jednak zupełnie inaczej, ponieważ THC dokuje do receptorów cannabinoidowych. Aktywności mózgu nie są tak silnie zależne, jak w przypadku konsumpcji LSD. Halucynacje po spożyciu marihuany wynikają głównie z nieco zmienionej percepcji i odczuwanego rauszu. Trawka nie ma skutków psychodelicznych, więc występujące halucynacje są spowodowane czymś innym.

Więc skąd się bierze rzekomy efekt psychodeliczny?

Wiele osób mówi o efektach psychodelicznych po użyciu konopi, ale o co właściwie chodzi? Najprostszym wyjaśnieniem jest możliwe działanie marihuany na nerw wzrokowy. Może to prowadzić do silnych zmian percepcji, takich jak zniekształcenia wzrokowe, które porównywane są do halucynacja. Takich efektów psychodelicznnych jak LSD marihuana jednak nie jest w stanie spowodować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.