Przewlekły zespół bólowy kręgosłupa a medyczna marihuana

Określenie przewlekły zespół bólowy kręgosłupa oznacza dyskomfort oraz bóle kręgosłupa u pacjentów, które nie mogą zostać przypisane żadnej klarownej i jednoznacznej przyczynie. W zależności od lokalizacji można ograniczyć umiejscowienie bólu na odcinek szyjny, piersiowy bądź lędźwiowy kręgosłupa. O tym, czy takowy syndrom może być oznaczony jako przewlekły, decyduje okres, w jakim on występuje. Powyżej sześciu tygodni eksperci mówią o bólach przewlekłych.

Większość ludzi prędzej czy później mają do czynienia z bólami pleców. Często mijaja one jednak dosyć szybko przy pomocy ciepłych okładów, ewentualnie środków przeciwbólowych albo fizjoterapii. Mimo częściowo silnych i utrzymujących się bóli nie zawsze udaje się znaleźć i określić ich przyczynę.

Oprócz rzeczywistych uszkodzeń struktur pleców (kręgów, dysków międzykręgowych i nerwów) ważną i nie do zbagatelizowania rolę przy bólach pleców odgrywa również psychika.

Nazwa przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa nie mówi jeszcze nic o powodach bóli. Gdyby te były jednoznaczne, to diagnoza dla pacjenta mogłaby być bardziej specyficznie postawiona. Te przyczyny (pojedyncze albo w kombinacji) mogą mieć swój udział przy przewlekłym zespole bólowym kręgosłupa:

– napięcia mięśniowe, posklejane powięzi i punkty spustowe
– przepuklina jądra miażdżystego krążków międzykręgowych (protruzja) albo przepuklina krążka międzykręgowego (prolapsja)
– kościste, bolesne zużycia wzdłuż kręgosłupa (Osteochondroza)
– artroza oraz zapalenia stawów międzykręgowych na kręgach
– zesztywnienie kręgosłupa albo przesadna ruchliwość
– zablokowanie kręgów, stawów żebrowych albo stawów międzykręgowych
– stres psychiczny

Dotychczas cały rząd badań zajął się sprawdzeniem działania cannabinoidów przy przewlekłych i neuropatycznych bólach. Stwierdzono przy tym, że bóle zostają częściowo bardzo mocno złagodzone. W jednym badaniu przepytano pacjentów z przewlekłymi bólami pleców, którzy zażywali cannabis. 81 procent z nich podało, że ich bóle znacznie się zmniejszyły niż przy przyjmowaniu klasycznych mocno narkotyzujących leków.

Generalnie medyczna marihuana jest skuteczna przy bólach przewlekłych. Nie tylko intensywność bólu się zmniejsza, ale i poprawia się jakość snu. Podczas gdy inne terapie nie pokazują żadnych wystarczających skutków, to warto przy bólach przewlekłych pleców wziąć pod uwagę terapię medyczną marihuaną albo lekami zawierającymi cannabinoidy. Mimo to potrzebne są jeszcze dalsze dane, aby móc wydać bardziej wymowną ocenę.

Przy przepuklinie krążka międzykręgowego (prolapsji) części krążka międzykręgowego zostają wciśnięte w kanał kręgowy. Krążek miednicowy jest strukturą wypełnioną masą galaretkową, która służy jako amortyzator pomiędzy kręgami. Jeśli zostanie ona uszkodzona poprzez przepuklinę, to w pewnych okolicznościach twarde kręgi mogą o siebie pocierać, co powoduje silne symptomy bólowe. Wypadający krążek międzykręgowy może naciskać na nerwy, które przebiegają w kanale kręgowym i prowadzić w ten sposób do zjawiska paraliżu.

Jak już wspomniano, badania uznały, że cannabis przy przewlekłych oraz neuropatycznych bólach jest bardzo skuteczny. Cannabinoidy działają dodatkowo rozluźniająco na mięśnie. W większości przypadków przy bólach pleców i przepuklinie krążka międzykręgowego występują napięcia mięśni. Mięśnie próbują utrzymać się w swojej pozycji i dlatego się napinają.

Chociaż nie istnieją jeszcze żadne obszerne badania na temat leczenia bóli przy przepuklinie krążka międzykręgowego za pomocą medycznej marihuany, to dotychczasowe odkrycia na temat terapii bólu i rozluźniającego działania na muskulaturę pozostawiają nadzieję na to, że medyczna marihuana mogłaby być nadającym się środkiem terapeutycznym.

Osteochondroza to degeneratywna choroba kręgosłupa. Jej przyczyną jest zjawisko zużycia pojawiające się na kręgach, które powstaje poprzez nieprawidłowe i trwałe obciążenie kręgosłupa przy ciągłym staniu lub siedzeniu. Choroba ta niestety zostaje zdiagnozowana dopiero wtedy, gdy są już odczuwalne bóle. Na zdjęciu rentgenowskim można rozpoznać zmiany następujące przy tym schorzeniu.

Z powodu bolesnych symptomów cierpiący na osteochondrozę przyjmują pozycję oszczędzającą kręgosłup, która jednak niesie za sobą dalsze problemy jak napięcie mięśni oraz wadliwe obciążenie. Leczenie przyczyny nie jest możliwe, przez co można leczyć tylko jej symptomy wprowadzając leki przeciwzapalne.

Ze względu na to, że obydwa składniki w roślinie marihuany, czyli cannabinoidy tetrahydrocannabinol (THC) i cannabidiol (CBD), mają zarówno działanie rozkurczowe, łagodzące ból, jak i również przeciwzapalne, istnieje nadzieja, że medyczny cannabis zmniejszy bóle u pacjentów cierpiących na osteochondrozę, rozluźni i muskulaturę oraz zmniejszy stany zapalne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, która zanan jest też pod nazwą choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, to częsta przyczyna bóli pleców. Stawy międzykręgowe łączą ze sobą po dwa kręgi przy kłykciach potylicznych. Mogą się one zużywać i przez to dochodzi do zapalenia, czego następstwem są bóle kręgosłupa. Często choroba zwyrodnieniowa stawów występuje w obszarze lędźwiowym.

Do klasycznych możliwości terapeutycznych należą: medykacyjna terapia przeciwbólowa, terapia fizyczna oraz termoablacja, podczas której za pomocą gorąca włókna bólowe zostają wyeliminowane. Medyczna marihuana może tutaj również ze względu na swoje właściwości zostać włączona do terapii.

Wielu ludzi dotkniętych bólami pleców przebywają długą drogę cierpienia i mają do czynienia z różnymi terapiami oraz lekami. Niektóre z nich są skuteczne, inne znowu nie. Niektóre też z początku wydają się działać, jednak z biegiem czasu ich działanie staje się coraz słabsze albo ich skutki uboczne są po prostu za mocne. Właśnie dla takich pacjentów medyczna marihuana może okazać się najlepszą opcją w leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.