Żelbeton z Konopi Włóknistych To Materiał Budowlany Przyszłości?

Badania Nad Alternatywnymi Materiałami Budowlanymi z Konopi

Nowoczesna architektura często opiera się na betonie wspartym stalowym rusztowaniem. Ten wzmocniony beton lub wszystkim dobrze znany żelbet jest szczególnie popularny, ponieważ jest tani, a jednocześnie wyjątkowo nośny. Zawalające się konstrukcje ujawniają jednak pewien problem: prędzej czy później w każdym betonie powstają minimalne pęknięcia, które z kolei przepuszczają do wnętrza wilgoć i powodują rdzewienie stali.

To często niewidoczne rdzewienie jest problemem, który naukowcom z Rensselaer Polytechnic Institute udało się rozwiązać w dość bardzo niekonwencjonalny sposób – używając konopi włóknistych.

W tym celu stworzyli oni mieszankę różnych włókien konopnych i bioplastików, która mogłaby zastąpić stal w nowoczesnych domach. Alexandros Tsamis, profesor architektury w Polytechnic Institute powiedział: „Istnieje kilka naturalnych włókien, które mają podobną wytrzymałość do stali przy tej samej masie.” Porównuje on grubość włókien konopnych z włóknem węglowym lub włóknem szklanym.

Biorąc pod uwagę niemal wszechobecne zastosowanie zbrojonego betonu, szybko staje się jasne: włókno konopne nie tylko pozwoliłoby na zarobienie dużych pieniędzy, ale w dłuższej perspektywie także na uczynienie wielu konstrukcji bardziej stabilnymi i bezpiecznymi; od mostów do wieżowców aż po chodniki – żelbet jest wszędzie. Ponadto beton konopny jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska i stosunkowo łatwy w produkcji – twierdzi Tsamis. Konopie jako materiał budowlany nie są też już zupełną nowością.

Brzmi to prawie zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe; oczywiście pozostaje jeszcze kilka przeszkód: bioplastiki są stosunkowo nowe, a konopie przemysłowe, które są potrzebne do produkcji, często są gospodarką niszową. Dan Walczyk, profesor inżynierii mechanicznej w Polytechnic Institute mówi, że istnieje wiele niepewności, skąd te materiały pochodzą, a jeśli rozwinęlibyśmy tę technologię w ciągu najbliższych dwóch tygodni, niekoniecznie mielibyśmy też odpowiedni łańcuch dostaw materiałów.

Niemniej jednak, materiał ten nie różni się tak bardzo od żelbetu, że bez większych zmian mógłby go zastąpić, a tym samym stworzyć bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.