Skutki Spożywania Marihuany
Marihuana sprawia, że jedni ludzie stają się spokojniejsi, z kolei drudzy bardziej nakręceni. Wszystko zależy od spożywanej odmiany oraz od uwarunkowań samego palacza, np. w jakim stopniu rozwinęła się u niego tolerancja na THC oraz innych czynników metabolicznych.
Aby dowiedzieć się, jaki wpływ na tętno spoczynkowe ma zażywanie marihuany, zespół naukowców ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych przeanalizował możliwe do zaobserwowania skutki zażywania marihuany. Okazało się, że niedaleko leżące w przeszłości spożywanie konopi indyjskich prowadzi do obniżenia tętna spoczynkowego. W przypadku konsumpcji, która miała miejsce dawno temu, obserwacja ta była niemożliwa.
Zgodność z Wcześniejszymi Wynikami
Już w przeszłości uzyskane w tak zwanej próbie CARDIA wyniki u osób w średnim wieku nie wykazały związku między stosowaniem konopi indyjskich, nawet w dłuższym okresie czasu, a zwiększonym ryzykiem miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowości w zapisie EKG lub innych poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Naukowcy obserwujący badania obejmującego ponad 5000 osób donoszą, że osoby, które od czasu do czasu zażywały konopie indyjskie – sklasyfikowane pięć lub więcej razy w miesiącu – mają niższe tętno spoczynkowe niż osoby nie zażywające marihuany, w tym osoby, które w przeszłości zażywały marihuanę.
Wykorzystano do tego dane osób zebrane przez okres 30 lat. Naukowcy zbadali związek pomiędzy ekspozycją na konopie indyjskie a częstością akcji serca. Uwzględniono również czynniki demograficzne, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, alkohol i zażywanie innych nielegalnych narkotyków, aktywność fizyczną i stosowanie beta-adrenolityków, które wykluczyły wszystkich uczestników z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Wypowiedzi Naukowców
„Niedaleko leżące w przeszłości zażywanie konopi indyjskich ma związek z niższym spoczynkowym tętnem, ale skumulowana ekspozycja na marihuanę nie” – poinformowali autorzy badania. Wyniki byłyby zatem zgodne z badaniami epidemiologicznymi przeprowadzonymi na tysiącach uczestników z Europy i USA. W analizie danych nie stwierdzono związku między marihuaną a chorobami układu krążenia, śmiertelnością lub wartościami zastępczymi.
Jedynie niedawne zażywanie konopi indyjskich wiązało się z niższym tętnem spoczynkowym, co potwierdza wyniki badań eksperymentalnych. Jednakże trwające od dłuższego czasu częstsze spożywanie konopi indyjskich nie ma związku z częstotliwością akcji serca, co wskazywałoby, że wpływ zażywania konopi indyjskich na częstotliwość akcji serca jest przejściowy. Wyniki uzupełniły zatem rosnącą liczbę dowodów wskazujących, że zażywanie konopi indyjskich w typowym dla ogółu populacji zakresie nie ma szkodliwego wpływu na poziomy zastępcze chorób sercowo-naczyniowych.
Wyniki badania opublikowano na początku marca w The American Journal of Medicine.