Co To Są Stany Lękowe i Jak Można Sobie z Nimi Radzić

Liczba osób cierpiących na ataki paniki i zaburzenia lękowe ciągle rośnie. Szczególnie teraz, w czasach epidemii koronawirusa, wielu ludzi boryka się z wieloma zmartwieniami i lękami. Oprócz lęków egzystencjalnych istnieją też inne lęki: lęk przed śmiercią, lęk przed utratą bliskiej osoby i lęk przed chorobą.

Jeśli osoby borykające się z takim problemem nigdy wcześniej nie doświadczyły tego typu zaburzeń psychicznych, to poradzenie sobie ze stanami lękowymi i atakami paniki może w pewnych okolicznościach okazać się być bardzo trudne. W tym artykule opiszemy najlepsze wskazówki, jak można sobie z tym poradzić. Niemniej jednak należy pamiętać, że w momencie, gdy lęk lub ataki paniki zbytnio zakłócają codzienne funkcjonowanie, należy bezzwłocznie skorzystać z porady lekarza specjalisty.

Czym Są Zaburzenia Lękowe?

Po pierwsze, chcielibyśmy pokrótce omówić pojęcie zaburzeń lękowych. Zaburzenie lękowe odnosi się do różnych zaburzeń psychicznych, które są związane z nawracającym, silnym i przesadnym lękiem. Co więcej, cechą charakterystyczną zaburzeń lękowych jest to, że tak naprawdę nie istnieje żaden powód do tego, aby ten strach miał miejsce. Zaburzeniom lękowym zazwyczaj towarzyszą ataki lękowe, na przykład drgawki, szybkie bicie serca lub zawroty głowy. Inne objawy to napięcie w klatce piersiowej, problemy z połykaniem i pocenie się. Ponadto osoby cierpiące doświadczają uczucia bezsilności, bycia na łasce innych, utraty kontroli, itp.

Z drugiej strony, istnieje zaburzenia paniczne, jest to ściśle mówiąc podkategoria zaburzenia lękowego. Oba zaburzenia są podobne, to znaczy wykazują podobne objawy. Zaburzenia paniki wiąże się jednak z typowymi zachowaniami unikania w danych sytuacjach.

W normalnym przypadku strach jest zdrową reakcją i bardzo dobrym wskaźnikiem dla ludzi, ostrzegającym nas, że nie powinniśmy czegoś robić. Nasi przodkowie dzięki temu uczuciu instynktownie wiedzieli, kiedy mają się bronić, uciekać itp. W tamtym czasie były to jednak prawdziwe obawy, które naprawdę mogły być śmiertelne. W dzisiejszych czasach wielu ludzi boi się rzeczy, sytuacji lub zwierząt, które nie są prawdziwym źródłem zagrożenia. Jednak osoby cierpiące na zaburzenia lękowe reagują na nie różnymi objawami fizycznymi.

Co Może Pomóc w Radzeniu Sobie z Tą Chorobą Psychiczną?

1. Terapia

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi. Przede wszystkim w pierwszej kolejności zawsze należy zaczerpnąć porady, czy terapia z psychologiem może okazać się pomocna. Opcja ta powinna zostać rozważona, ponieważ stany lękowe często mają swoje podłoże w dzieciństwie i nie zostały jeszcze uwolnione. W sesji psychologii dogłębnej, pacjenci mają możliwość zagłębienia się i dostrzeżenia, skąd bierze się problem. W tym kontekście ważne jest, aby poszkodowani otworzyli się i naprawdę z zainteresowaniem przyjrzeli się tym kwestiom. Tylko wtedy też można pozbyć się stanów lękowych.

Jeśli terapia nie przebiega pomyślnie, osoby cierpiące na poważne zaburzenia lękowe mogą udać się na sesję hipnozy. Jej zaletą jest to, że hipnotyzujący ma wgląd w podświadomość umysłu. To właśnie tutaj odbywa się większość naszych procesów, których nie jesteśmy nawet świadomi. Hipnoterapia może być więc cennym narzędziem ułatwiającym rozwiązywanie lęków.

2. Medytacja oraz Techniki Oddychania

Kiedy ludzie znajdują się w sytuacji lękowej, odczuwają to nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć sposób na przetrwanie tych chwil i nie stracić równowagi. W tym przypadku mogą pomóc różne techniki oddechowe. Należy skupić się tutaj tylko na oddechu, który sygnalizuje ciału, że wszystko jest dobrze. Uwolnienie się z danej sytuacji również może być cenne. Taki jest cel ćwiczeń oddechowych.

Świetną techniką oddechową w tym kontekście, byłoby na przykład oddychanie naprzemienne. Na przemian zatykamy kciukiem prawej ręki prawą dziurkę nosa, a palcem serdecznym lewą dziurkę. Najpierw zatykamy prawą dziurkę i lewą bierzemy wdech, licząc do czterech (1 – 2 – 3 – 4), następnie wstrzymujemy oddech licząc do dwóch, i robimy wydech, znowu licząc do czterech. Proces ten powtarzamy kilka razy.

Medytacje są bardzo pomocne w odnalezieniu samego siebie i lepszego postrzegania siebie. Co więcej, pomagają się uspokoić.

3. Piłeczki Antystresowe Oraz Inne Sposoby

Osoby znajdujące się pod stałą presją lub w ciągłym stresie, często czują się w takich sytuacjach bezbronni, niespokojni i bezsilni. Jest na to dobry sposób. Wystarczy specjalna piłeczka antystresowa. Innymi, równie skutecznymi sposobami są spacery na łonie natury, rozmowa z innymi osobami, które cierpią na podobne schorzenia, czyli znalezienie grupy wsparcia, posiadanie zwierzęcia domowego, a także, w ostatnim czasie coraz słynniejszy – olej CBD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.