Jak Niedopałki Papierosów Szkodzą Środowisku

Toksyczne Substancje Zawarte w Niedopałkach Papierosów Szkodzą Środowisku

Badania przeprowadzone w USA wykazały, że wyrzucane niedopałki papierosów zawierają wiele substancji chemicznych, z których niektóre są bardzo toksyczne dla organizmów wodnych.

Niedopałek papierosa wydaje się być tylko małym śmieciem. Ale ilość wyrzucanych niedopałków na świecie jest ogromna. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedopałki papierosów stanowią od 30 do 40 procent wszystkich śmieci zbieranych podczas corocznych akcji sprzątania wybrzeży i miast. Szacuje się, że masa wyrzucanych beztrosko niedopałków na całym świecie wynosi od 340 do 680 milionów kilogramów rocznie.

Badanie Amerykańskiej Administracji Żywności i Leków (FDA) zwraca obecnie uwagę na fakt, że niedopałki papierosów zawierają dużą liczbę substancji chemicznych, z których niektóre są sklasyfikowane jako wysoce toksyczne dla organizmów wodnych. Na potrzeby badania zespół badawczy zebrał świeże niedopałki papierosów w pomieszczeniach dla palaczy w biurowcu i restauracji typu fast food. W sumie zebrano 109 niedopałków, które następnie poddano szczegółowej analizie w laboratorium.

98 Częściowo Bardzo Toksycznych Substancji Jest Uwalnianych z Niedopałków Papierosów

Prowadzący badania Dilip Venugopal i jego zespół sprawdzili, jakie substancje chemiczne są uwalniane do wody z niedopałków papierosów. Byli oni w stanie zidentyfikować 34 różne substancje, które pogrupowali w różne klasy toksyczności. Ponadto zespół zbadał 64 innych substancji chemicznych, o których już wcześniej wiedziano, że przenoszą się z niedopałków papierosów do wody.

Około jedna trzecia chemikaliów jest sklasyfikowana jako wysoce toksyczna dla organizmów wodnych, podczas gdy dziesięć procent jest sklasyfikowanych jako toksyczne. Jednak w przypadku wielu substancji chemicznych nie były jeszcze dostępne informacje na temat ich toksyczności dla środowiska. Dlatego Venugopal i jego zespół podkreślają potrzebę zbadania wpływu niedopałków papierosów na środowisko. W szczególności należy uświadamiać społeczeństwu, że niedopałki papierosów wyrzucane na przykład na plaży mogą być bardzo szkodliwe dla zwierząt żyjących w wodzie.

Papierosy są nie tylko szkodliwe jako śmieci. Zarówno uprawa tytoniu, jak i produkcja papierosów powodują daleko idące szkody dla środowiska naturalnego i zagrażają warunkom życia mieszkańców krajów, w których są uprawiane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © DutchSeeds.pl - Wszystko na temat marihuany oraz roślin konopi indyjskich, zwanych cannabis.